Graf týdne upozorňuje na rostoucí přebytky v krajských rozpočtech, které leží ladem.
Česká republika se nachází v podivné situaci – zatímco státní rozpočet je v hlubokých deficitech, územně-správní celky (obce a kraje) dosahují vysokých přebytků. Před krajskými volbami je vhodné upozornit na to, že většina krajů disponuje obrovskými prostředky, které jsou k dispozici pro budoucí investice. Právě téma investic a investičních priorit na krajské úrovni by mělo být klíčovým tématem blížícím krajských voleb.
Ministerstvo financí uvádí:
„Obce, dobrovolné svazky obcí (dále jen „DSO“) a kraje v roce 2023 hospodařily s přebytkem 72,2 mld. Kč a dosáhly historicky nejvyššího kladného salda rozpočtu. Výsledek hospodaření demonstruje skutečně výbornou finanční kondici územních rozpočtů, která nemá obdoby.“
A následně pak Ministerstvo financí uvádí podrobné informace právě k hospodaření krajů:
„Kraje v roce 2023 hospodařily s rekordním přebytkem rozpočtu ve výši 16 mld. Kč, čímž stvrdily svou výbornou finanční kondici, kterou konstantě vykazovaly od druhé poloviny roku. Zatímco v uplynulém roce saldo rozpočtu v prosinci meziročně mírně pokleslo, tak na konci roku 2023 se výsledek hospodaření meziročně více než zdvojnásobil (viz graf č. 2). Na tom se podílelo především výrazné zlepšení hospodaření Plzeňského kraje a Kraje Vysočina. Pouze Karlovarský kraj hospodařil na konci roku 2023 se záporným saldem rozpočtu.“
Nejde ale jen o hospodaření za rok 2023. Ucelenější pohled na dlouhodobé hospodaření krajů nabízí kategorie dluhy krajů a uložené peněžní prostředky. Ty byly znehodnocovány v minulých letech kvůli vysoké inflaci.
„Dluh krajů (vč. jimi zřízených PO) v roce 2023 činil 26 mld. Kč a meziročně se zvýšil o 2,7 %, tj. o 0,7 mld. Kč. V přepočtu na počet obyvatel byl dluh nejvyšší v Karlovarském kraji, poté v Libereckém kraji a Olomouckém kraji.
V roce 2023 kraje měly uložené peněžní prostředky na BÚ (vč. PO) v hodnotě 93 mld. Kč a meziročně pokračovaly v navýšení úspor o 30,5 %, tj. o 21,7 mld. Kč, což s ohledem na nízké úrokové sazby z vkladů a probíhající inflaci úspory značně znehodnocovalo. V přepočtu na počet obyvatel byl stav na bankovních účtech nejvyšší v Plzeňském kraji, Jihočeském kraji a Kraji Vysočina.“