Rwandská vláda se nechala slyšet, že dohoda se Spojeným královstvím o deportaci žadatelů o azyl do této východoafrické země neobsahuje žádné ustanovení o vrácení finančních prostředků.
V Argumentu! jsme několikrát psali o plánech na deportace migrantů, kteří nelegálně vstupují do země, když připlouvají do Spojeného království přes La Manche, zpět do Afriky, konkrétně do Rwandy. Bývalý premiér Rishi Sunak tento krok podporoval na základě svého slibu britským občanům a vše bylo „na spadnutí“. S nástupem nového předsedy britské vlády Keira Starmera a labouristů k moci premiér prohlásil, že kontroverzní program je „mrtvý “ a jeho vláda tuto politiku zruší. Spojené království však v rámci započetí plánu na deportace Rwandě poslalo předem peníze na uskutečnění opatření a ty by nyní rádo získalo zpět. Rwandští představitelé to vidí jinak. „Nejednalo se o půjčku poskytnutou Rwandě, byly to peníze poslané Rwandě na provedení konkrétních akcí. Tyto akce byly provedeny. Neexistuje žádný důvod, proč by se tyto prostředky měly vracet,“ tvrdí mluvčí rwandské vlády Alain Mukuralinda a tím, že vláda Spojeného království neřekla, že pokud vypoví smlouvu, musí být finanční prostředky vráceny. „Pokud vláda Spojeného království rozhodla, že Smlouva je vypovězena a nemůže být nadále prováděna, pak Rwanda bere toto rozhodnutí na vědomí a řídí se jím.“
Britskou vládu doposud stál kontroverzní plán deportací 300 milionů dolarů a také čelila mnohým soudním bitvám, přičemž zatím žádný deportační let ve skutečnosti neodletěl. Co bude dál? „Pokud budou existovat další návrhy na řešení problému migrace, budeme se jich účastnit, budeme jednat, budeme je zkoumat, a pokud budou zajímavé, budeme jejich součástí,“ říká zástupce mluvčího rwandské vlády. Prostřednictvím dohody v hodnotě 462,7 milionu amerických dolarů, kterou obě země podepsaly v roce 2022, byly z peněz britských daňových poplatníků financovány hotely postavené ve Rwandě za účelem ubytování deportovaných žadatelů o azyl. „Pokud jde o prostředky, které již byly do Rwandy převedeny, je v první řadě důležité říci, že tyto prostředky nejsou na účtu u Národní banky ani nikde jinde. Tyto prostředky byly použity. Proto jsem předeslal, že jsme začali smlouvu provádět. Za druhé, ve smlouvě, kterou jsme podepsali, nebylo stanoveno, že bychom měli tyto peníze vrátit.“ Co se stane s těmito zařízeními? Alain Mukuralinda má jasno, když tvrdí, že nepřijdou nazmar: „Pokud jde o stálá obydlí, bylo stanoveno, že se o ně Rwanďané podělí s migranty. Dnes už migranti nepřicházejí. V těchto obydlích budou tedy žít Rwanďané.“