Nový projekt větrné elektrárny na moři v německém Severním moři vyvolává rozruch v evropském odvětví větrné energetiky, protože jako první svého druhu bude využívat větrné turbíny čínské výroby, uvedla zpravodajská stanice n-tv.
Clean Energy Wire: Větrná farma „Waterkant“ u ostrova Borkum bude využívat 16 velkých turbín čínského výrobce Ming Yang Smart Energy a „podpoří tolik potřebnou konkurenci v oboru“, uvedl developer projektu, společnost Luxcara GmbH. Každá z turbín má výkon 18,5 megawattu, což z nich podle společnosti Luxcara činí „nejvýkonnější turbíny na světě“. Projekt má být připraven k provozu do roku 2028. Zástupci větrné energetiky z Německa a evropské asociace WindEurope však projekt kritizovali s tím, že nejen oslabí obchodní vyhlídky místních výrobců, ale přinese i rizika týkající se bezpečnosti dat a dodávek energie.
„Nechci si představovat svět, ve kterém Čína může vyřadit německé větrné turbíny ze sítě,“ řekla n-tv Bärbel Heidebroeková, šéfka německého sdružení pro větrnou energii (BWE). Energetická zařízení by podle ní měla podléhat stejně přísné regulaci jako telekomunikační technologie. „Čína je nesmí ovládat a kontrolovat. A stejná pravidla by měla platit i pro kybernetickou bezpečnost týkající se zařízení větrných elektráren,“ uvedla Heidebroeková. Šéf WindEurope Giles Dickson řekl agentuře Bloomberg, že Německo, EU a další evropské země se budou muset „rozhodnout, zda větrnou energii považovat za strategické odvětví, než bude pozdě“. Dodal, že domácí evropský průmysl větrné energie bude „připraven dodávat turbíny vyrobené v Evropě“. WindEurope tvrdí, že skutečnost, že turbíny vyrobené v Číně jsou až o 50 % levnější než evropské, je způsobena „nespravedlivými čínskými dotacemi“.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.