Vznikne bankovní systém odolný proti sankcím?

Projekt mBridge se může stát alternativou ke SWIFTu. Cílem projektu je řešit některé klíčové nedostatky v přeshraničních platbách, včetně vysokých nákladů, nízké rychlosti a provozní složitosti.

Za projektem mBridge stojí plejáda institucí, je tam i Banka pro mezinárodní platby (BIS). Najdeme tam další aktéry, kteří se do toho zapojili, např. řada centrálních bank, hongkongské finanční instituce, Čína, Thajsko, Saúdská Arábie a další země. Klíčové na mBridge je, že má fungovat na úplně jiné technologiisystém by měl být „neprůstřelný“ z hlediska sankcí, zmínila v rozhovoru pro Inovaci republiky ekonomka Ilona Švihlíková.

Jak informovala agentura Reuters, transakce mBridge mohou využívat kód, na kterém je postaven čínský e-jüan. Tento kód je k dispozici také dalším 26 „pozorujícím členům“ projektu, mezi něž patří například newyorská pobočka Federálního rezervního systému, Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka. Platforma mBridge je rovněž kompatibilní s virtuálním strojem Ethereum – softwarem, který tvoří páteř sítě používané kryptoměnou Ether.

„Přestože projekt mBridge je velkým příslibem, stále čelí významným výzvám. SWIFT se svou sítí více než 11 000 přidružených bank má silný vliv na globální finance. Vytěsnění systému SWIFT a dosažení širokého rozšíření na trhu bude těžký boj. Kromě toho může přijetí mBridge mezi tradičními finančními institucemi bránit konzervativní povaha bank spolu s náklady na zavedení systémových změn,“ uvedlMartin Babušík pro web edevizy.cz.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.