Kritici zdůrazňují, že Durov není komplicem zneužívání platformy Telegram a že jeho zatčení je útokem na svobodu slova.
Firma Telegram zpochybnila víkendové zadržení svého generálního ředitele Pavla Durova, ke kterému došlo ve Francii. Durov byl vzat do vazby na pařížském letišti kvůli podezření, že nezabránil trestnému používání aplikace pro zasílání zpráv. Jeho zadržení bylo následně v neděli prodlouženo o dalších 24 hodin.
Společnost Telegram uvedla, že se řídí evropskými zákony a Durov nemá co skrývat. Podle společnosti je nerozumné obviňovat platformu nebo jejího majitele z jejího zneužití. Durov, občan Francie a Spojených arabských emirátů, žije v Dubaji. Ruské velvyslanectví v Paříži žádá o vysvětlení jeho zadržení a zajištění ochrany jeho práv. Není ale jasné, zda je Durov stále ruským občanem.
Francouzská agentura Ofmin, která se zabývá ochranou nezletilých, vydala na Durova, spoluzakladatele Telegramu, zatykač. Ofmin vede vyšetřování různých trestných činů, jako jsou podvody, obchodování s drogami, kyberšikana, organizovaný zločin a terorismus. Francouzské úřady se mohou zatčením Durova pokusit Telegram přinutit, aby s nimi sdílel informace o zločineckých kanálech, které se používají například k prodeji střelných zbraní nebo ke koordinaci teroristických útoků. Takový krok by mohl ale prověřit a zpochybnit tvrzení Telegramu uživatelům, že přísně chrání jejich informace. Zatčení způsobilo pokles kurzu Toncoinu, kryptoměny spojené s Telegramem, o 23 %.
Telegram, který vytvořil Durov a jeho bratr Nikolaj, má 900 milionů uživatelů a čelí kritice za příliš mírná pravidla pro obsah. Bohatství bratrů Durovových pochází z VKontakte, populární ruské sociální sítě, na kterou se zaměřuje Kreml. Bratři tuto platformu prodali. Durov, jehož majetek přesahuje 9 miliard dolarů, opustil Rusko v roce 2014 kvůli tlaku zdejších úřadů.
Zatčení Durova už vyvolalo vlnu kritiky. Například bývalý analytik americké Národní bezpečnostní agentury Edward Snowden uvedl na sití X, že zatčení Durova je „útokem na základní lidská práva na projev a sdružování. Jsem překvapen a hluboce zarmoucen, že Macron klesl na úroveň braní rukojmích jako prostředku k získání přístupu k soukromé komunikaci. Snižuje tím nejen Francii, ale i celý svět. Majitel společnosti Tesla a sítě X Elon Musk zatčení rovněž kritizoval s tím, že „V roce 2023 vás v Evropě popraví za to, že jste dali to se mi líbí k memu.“
Za Durova se ale postavili i další osobnosti. Podle listu New York Times mu podporu vyjádřil třeba ruský opoziční politik Leonid Volkov, který spolupracoval s Alexejem Navalným. Volkov uvedl, že Durov by měl být propuštěn: „Durov není ‚spoluviníkem‘ trestných činů páchaných uživateli Telegramu.“ Propuštění požaduje také bývalý kandidát na prezidenta a poslanec ruského parlamentu Vladislav Davankov. Jeho strana Noví lidé nyní v Rusku vede kampaň proti zpomalování platformy YouTube, ke kterému se rozhodly ruské úřady navzdory dřívějším slibům, že tak neučiní.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.