Včely vymírají po celém světě a situace se může v blízké budoucnosti ještě zhoršit.
Vzhledem k růstu lidské populace, který zvyšuje poptávku po potravinách, lze očekávat, že se zemědělské postupy budou zintenzivňovat. Tento scénář je však znepokojivý, protože mezi intenzivní zemědělské postupy patří zvýšené používání pesticidů, které ohrožují přežití včel, a tím i opylování plodin a samotnou produkci potravin, upozorňují Marco A. R. Mello a Cristina A. Kitaová v článku pro The Conversation.
Autoři vyhledali a shromáždili velké množství recenzovaných vědeckých studií vypracovaných v různých zemích. Z nich vybrali údaje o vlivu pesticidů na včely. S těmito infotmacemi odhadli velikost daného dopadu.
Naše výsledky ukázaly, že pesticidy snižují šanci včel na přežití téměř pětkrát, varují Mello a Kitaová. A co hůř, i když včely přežijí, pesticidy mohou mít subletální účinky. Jinými slovy účinky, které nevedou k jejich smrti, ale které způsobují vážné následky, jako je poškození jejich schopnosti létat a učit se, a tím zhoršují opylování plodin.
Proto je nezbytné investovat do zmírňujících opatření zaměřených na racionálnější používání pesticidů, abychom ochránili včely a zajistili naši potravinovou bezpečnost.
Zásadní je také zachování původní vegetace v zemědělské krajině. Účinky pesticidů na včely lze totiž zmírnit v plodinách, které si kolem sebe zachovávají části původní vegetace. Tato vegetace může včelám poskytovat potravu a úkryt a působit jako zdroj tohoto hmyzu pro plodiny.
K řešení může přispět i zavádění postupů šetrných k opylovačům jako alternativy k používání pesticidů. Jedním z příkladů je přijetí protokolů integrované ochrany proti škůdcům (IPM), které spočívají v kontrole zemědělských škůdců například pomocí jejich přirozených nepřátel s cílem udržet je pod úrovní hospodářských škod. Tato udržitelná ochrana proti škůdcům minimalizuje potřebu používat pesticidy.
Celý text najdete zde.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.