Turecko se snaží napravit vztahy s USA a Evropou

Vrátí Ankara ruský systém S-400, jehož nákup je považován pro Turecko ztrátové rozhodnutí.

Turecko, které je často vnímáno jako iritující příbuzný liberálního Západu, se snaží snížit napětí ve vztazích s USA a Evropou, všiml si komentátor Bloombergu Marc Champion. Vláda současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana údajně zvažuje urovnání sporu se Západem vrácením od Ruska zakoupeného systému protivzdušné obrany S-400 a umožněním inspekcí ze strany USA. Původně byl nákup S-400 vzdorným krokem vůči USA a opatřením pro zajištění bezpečnosti v napjatých vztazích s tradičními spojenci. Erdogan rovněž usiloval o finanční nezávislost na Západu, což vedlo k hospodářským otřesům, které pak skončily katastrofou v podobě vysoké inflace. Po znovuzvolení se Erdogan posunul směrem k finanční ortodoxii a dodržování sankcí. Navzdory dřívějším provokacím se nyní Turecko snaží vztahy s USA a Evropou napravit.

Začátkem letošního roku zahájila turecká společnost Baykar Technologies na Ukrajině výstavbu továrny na výrobu ozbrojených dronů. Turecko na rozdíl od Brazílie a Indie podpořilo během ženevské mírové konference ukrajinský desetibodový plán na ukončení války. Turecký ministr zahraničí se po pěti letech zúčastnil setkání s kolegy z EU, což signalizuje pozitivní snahy Turecka o navázání kontaktů. Ruský prezident Vladimir Putin naopak projevil nespokojenost odložením návštěvy Turecka a tvrzením, že Ukrajina použila turecké bezpilotní letouny proti plynovodu z Ruska. Válka na Ukrajině zdůrazňuje závislost Turecka na NATO v oblasti bezpečnosti a nedostatek přístupu ke špičkovým stíhačkám po pozastavení projektu F-35. Nákup S-400 z Ruska byl podle odborníka na Rusko považován za ztrátu pro Turecko.

Zájem USA o turecký systém S-400 zůstává nejistý, a to i přes nedávný prodej nových letounů F-16 za 23 miliard dolarů výměnou za ratifikaci vstupu Turecka do NATO. Německo zrušilo blokaci prodeje stíhaček Eurofighter Typhoon Saúdské Arábii, ale nemusí učinit totéž v případě Turecka.

Vztahy Ankary se Západem se trvale změnily v důsledku Erdoganova zákroku proti novinářům. Transakční výměny musí nicméně pokračovat, protože Turecko a Evropa na sebe navzájem spoléhají.

Strategický význam Turecka zahrnuje kontrolu přístupu k Černému moři a výrobu základních zbraní pro Evropu. EU by měla zmírnit vízová omezení a podpořit zbrojní obchody, aby mohla budovat vazby s Tureckem, tvrdí Champion. USA by se zase měly zabývat otázkou S-400 a prezident Erdogan by měl konečně zmírnit svou protizápadní rétoriku.

Turecko je pro Evropu i USA klíčové, a to bez ohledu na Erdoganovy kroky.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.