Hlavy afrických států se sjíždějí v Číně. Summit o spolupráci mezi Čínou a Afrikou proběhne v čínském hlavním městě Pekingu ve dnech 4. – 6.9.
Fórum o čínsko-africké spolupráci (FOCAC) 2024 začíná ve středu 4.9. a očekává se od něj, že toto deváté setkání sloužící k podpoře spolupráce mezi Čínou a Afrikou poskytne rámec pro orientaci v rozvíjejícím se strategickém partnerství těchto velikánů v postcovidové éře a v době rostoucího geopolitického napětí. Očekává se, že mezi klíčová témata jednání mezi čínskými a africkými zúčastněnými stranami budou patřit klima a energetika a zároveň se diskuse zaměří také na digitální a technologickou spolupráci ve snaze odstranit zpoždění v digitalizaci v Africe. Podle zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie z roku 2022 byla v Africe realizována pouze 2 % celosvětových investic do obnovitelných zdrojů energie za posledních dvacet let. Proto je v plánu výrazné posílení čínsko-africké spolupráce v oblasti zeleného a nízkouhlíkového rozvoje. Podle Arkebeho Oqubaye, bývalého vysokého ministra a zvláštního poradce předsedy etiopské vlády se Čína během posledních 25 let stala předním světovým hráčem v oblasti zelených technologií a má kapacitu podpořit ostatní země v jejich transformaci.
Fóra FOCAC konaná v minulosti vždy Africe přinesla významný posun ve financování projektů v oblasti infrastruktury, zemědělství a výroby. Odborníci však upozorňují, že africké země by měly aktuální summit využít k podpoře udržitelné a vzájemně výhodné spolupráce. Obecně platí, že Čína zintenzivňuje své úsilí o posílení vazeb se zeměmi globálního Jihu. Analytici tvrdí, že tyto vztahy nepovažuje pouze za ekonomické příležitosti, ale za klíčové východisko pro své vlastní širší geopolitické cíle. Odborníci také upozorňují, že investice bohatých zemí nejsou vždy v souladu s potřebami a rozvojovými prioritami přijímajících zemí a bývají spojeny s vysokým dluhovým zatížením. Africké země musí podle analytiků dobře vyhodnocovat budoucí směřování svých partnerství. Při správném přístupu by podle nich setkání FOCAC mohlo podpořit novou éru spolupráce, která by byla udržitelná a vzájemně prospěšná.