Vrak Titaniku se rozpadá na dně moře

Vrak Titaniku odpočívá v hloubce 3 800 metrů již 112 let. Rozklad nelze zastavit, varují vědci po expedici – na přídi je masivní poškození.

„Titanic“ se neúprosně rozkládá na dně severního Atlantiku. To je jasně patrné na přídi lodi, jak ukazují fotografie a videozáznamy z poslední potápěčské expedice k vraku. Na přední části luxusního parníku, který se potopil v roce 1912, je na levoboku lodi velká mezera.

Příď nyní přišla asi o čtyři a půl metru zábradlí, které nyní leží na mořském dně, vysvětlila v příspěvku pro X společnost RMS Titanic Inc, která je vlastníkem pravděpodobně nejslavnějšího vraku na světě.

Po celá desetiletí byla svědectvím o odolnosti „Titaniku“. Drastická změna na snímcích připomíná, že se loď skutečně rozpadá. „Po 112 letech na dně severního Atlantiku si nehostinné prostředí oceánu vybírá svou daň,“ uvedla společnost.

Pomalý rozklad vraku již delší dobu vyvolává obavy vědců. Jak společnost RMS Titanic Inc. oznámila již v roce 2010, mikroorganismy rozkládají kov, z něhož byla loď postavena. Podle společnosti kromě bakterií, které rozežírají trup lodi, působí na vrak také rez a mořské proudy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.