Nejméně 19 lidí zemřelo při útoku na stanový tábor v „bezpečné“ zóně v al-Mawasi v Chán Júnisu v Gaze. Dalších asi 65 osob bylo zraněno a neznámý počet zůstal pod troskami.
Přibližně 1,9 milionu lidí – 90 % obyvatel Gazy – bylo v důsledku izraelské války alespoň jednou vysídleno. Ze statistik Populačního fondu OSN vyplývá, že tohoto počtu je zhruba 43 580 těhotných žen. Palestinské obyvatelstvo se nyní tísní v chatrných stanech poté, co jim izraelská armáda nařídila odejít do tábora al-Mawasi, který je jednou z nejvíce přelidněných oblastí v regionu. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) jde o oblast o rozloze přibližně 41 km2, kde chybí kritická infrastruktura a služby a kde jsou Palestinci nuceni se soustřeďovat. Lidé se zde podle informací humanitárních agentur snaží přežít bez řádného přístupu k jídlu, vodě a základním službám, jako je hygiena a zdravotní péče, fronty na vodu a dokonce i na latríny, mohou trvat i několik hodin. Dodávky pomoci do oblasti jsou „omezené kvůli problémům s přístupem a bezpečností“ a silné přelidnění zhoršuje zdravotní a hygienické podmínky. Nemocí přibývá a nejvíce jsou postiženy děti.
Pod mezinárodním tlakem kvůli „rozsahu“ své války v Gaze Izrael v říjnu loňského roku označil al-Mawasi za „bezpečnou zónu“ a pomocí letáků, sociálních médií a telefonátů vyzval lidi, aby se tam vydali do bezpečí. Namísto bezpečnosti se však tábor stal pro Palestince místem utrpení a smrti. To kritizuje šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus, který již dříve označil izraelský recept na katastrofu. „Snaha nacpat tolik lidí do tak malé oblasti s tak malou infrastrukturou a službami výrazně zvýší zdravotní rizika pro lidi, kteří jsou již nyní na pokraji sil,“ řekl. Tábor, který Izrael v prosinci označil za bezpečnou humanitární zónu, byl navíc v úterý 10.9. zasažen v časných ranních hodinách nejméně třemi raketami. Útok vyvolal požár, který zachvátil desítky stanů. Na kritiku svého postupu Izrael odpovídá, že v humanitární zóně se nacházelo několik vysokých představitelů Hamásu. „V hodinách předcházejících úderu bylo provedeno rozsáhlé shromažďování zpravodajských informací a nepřetržité letecké sledování, které potvrdilo přítomnost teroristů v oblasti,“ uvádí se v prohlášení. Toto tvrzení však odmítl Hamás, který odsoudil „ohavný masakr“ a uvedl: „Hnutí odporu několikrát popřelo, že by se kdokoli z jeho členů vyskytoval v civilních shromážděních nebo tato místa využíval k vojenským účelům. Analýza záběrů z místa výbuchu provedená televizní stanicí Sanad naznačuje, že Izrael na tábor nasadil bombu MK-84 vyrobenou v USA o hmotnosti 2 000 liber. Bomba MK-84 je největší z řady amerických zbraní MK-80. Po odpálení má smrtící poloměr výbuchu 370 metrů.