Politická vize, kterou ve své zprávě nastínil bývalý prezident Evropské centrální banky Mario Draghi, hrozí tím, že pro evropské pracovníky a životní prostředí bude znamenat závod ke dnu.
Výzva k výraznému zvýšení investic – 800 miliard eur ročně na klíčové přechody – je sice vítaná, ale Draghiho plán financovat je především prostřednictvím soukromého sektoru a rozšířit financování prostřednictvím kapitálových trhů se míjí účinkem. Hnací silou oživení Evropy musí být silný veřejný sektor, nikoliv soukromé zisky, uvádí se na webu Levice v Evropském parlamentu (The Left).
„Draghiho důraz na podporu investic je sice zajímavý, ale jeho tlak na větší liberalizaci, deregulaci a pobídky pro soukromý sektor signalizuje další zastaralá ekonomická dogmata EU, která po desetiletí zklamávala lidi i planetu. Snaha o konkurenceschopnost vždy představuje riziko snižování mezd, oslabování pracovních podmínek a omezování sociální ochrany, zatímco ve jménu zisku se ohrožují environmentální standardy,“ míní spolupředsedkyně za Levici Manon Aubryová.
„Draghi sice navrhuje řešit rozdíly v konkurenceschopnosti vůči USA a Číně, ale nezabývá se naléhavější potřebou: budováním ekonomiky, která funguje pro lidi a planetu. Zpráva se příliš spoléhá na hospodářský růst, inovace a technologie jako na zázračné léky a ignoruje rostoucí nerovnost a chudobu v celé Evropě. Zaměření se pouze na zvyšování produktivity nevyřeší hluboké strukturální problémy EU,“ poukazuje kriticky také další spolupředseda Martin Schirdewan.
Sám Mario Draghi vystoupil v úterý v plénu s projevem, jak informoval portál Evropského parlamentu. V rozpravě, která následovala, řada poslanců souhlasila s jeho analýzou, že ekonomika EU musí urychleně změnit směr. Podle nich by se EU měla zaměřit na hospodářskou soutěž a inovace v klíčových odvětvích a na větší veřejné a soukromé investice do sociální, ekologické a digitální transformace. Někteří poslanci EP vyzvali k větší suverenitě a volnějším trhům a zdůraznili, že boj proti změně klimatu sabotuje ekonomiku EU. Jiní poznamenali, že růst je slučitelný s čistými inovativními technologiemi a sociálními investicemi, které pomohou občanům přizpůsobit jejich dovednosti.
Draghiho zpráva má dvě části zde a zde.
K tématu jsme vydali také podcast „Ilona Švihlíková k Draghiho zprávě: EU bez reflexe a zvolení priorit nemusí ani existovat“
Psali jsme:
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.