Podle nové zprávy se za posledních deset let v souvislosti s problémy, se kterými se kontinent potýká, zhoršila správa věcí veřejných v téměř polovině zemí Afriky.
Bezpečnostní problémy na africkém kontinentu brzdí temní pokrok v mnoha oblastech. Takzvaný Ibrahimův index africké správy (IIAG) poskytuje hodnocení kvality vládnutí v afrických zemích a je sestaven z 81 ukazatelů a 265 proměnných z 54 datových projektů pocházejících ze 47 nezávislých afrických a mezinárodních datových zdrojů. Podle IIAG došlo ve 33 zemích ke zlepšení, v dalších 21 zemích zahrnujících téměř polovinu obyvatel Afriky se však celková situace zhoršila. Výrazný pokles kvality správy věcí veřejných zaznamenala například Uganda nebo Nigérie. Zakladatel Ibrahimovy nadace, britský obchodník Mo Ibrahim, za hlavní faktory tohoto poklesu označil problémy v oblasti bezpečnosti. Špatná správa věcí veřejných podle něj často podněcuje násilí a konflikty a bují rovněž korupce. Ibrahim zdůraznil dopady těchto negativních jevů na nedávné převraty v západní Africe a upozornil na stále probíhající válku v Súdánu.
Nejen negativa však můžeme zaznamenat v oblasti rozvoje afrického kontinentu. Zpráva ukazuje i některá zlepšení. V oblasti infrastruktury mají Afričané v posledních letech lepší přístup k energii, více využívají mobilní telefony a patrný je také pokrok v oblasti rovnosti žen. Pokrok na celém kontinentu zaznamenalo také zdravotnictví, vzdělávání a podnikatelské prostředí. Navzdory těmto úspěchům zůstává vnímání veřejnosti negativní. Mnoho lidí má pocit, že se zhoršily ekonomické příležitosti a bezpečnost. Zpráva naznačuje, že tyto negativní názory mohou pramenit z vyšších očekávání v zemích, které dosahují pokroku, a také ze zaměření na to, co ještě nefunguje. Ibrahim důrazňuje, že v afrických zemích je důležité řešit nespokojenost veřejnosti, aby se zabránilo další nestabilitě. Rostoucí nespokojenost veřejnosti podle něj může vést k nepokojům, zvýšené migraci a dalším konfliktům.