Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie skončilo, otěže přebírá Polsko

Počínaje 1. lednem začalo polské předsednictví EU a potrvá do 30. června. Předsedající země má za úkol řídit práci Rady a zastupovat všechny členské státy při jednáních s ostatními institucemi EU.

Kromě bezpečnosti se chce Polsko zaměřit na urychlení pokroku v oblasti farmaceutického balíčku EU. Polsko usiluje o to, aby se Rada Evropské unie přiblížila k přijetí jednotného postoje k této zásadní legislativě.

„Bude to náročný úkol, ale naším cílem je, aby byl postoj Rady připraven do konce našeho předsednictví nebo aby byl alespoň dostatečně pokročilý, aby Rada mohla zahájit trialogy s Evropským parlamentem a Evropskou komisí,“ uvedla polská ministryně zdravotnictví Izabela Leszczyna.

Návrhy Evropské komise poukázaly na rozkol především mezi bohatšími a méně bohatými členskými státy.

Leszczyna uznala tyto rozdílné zájmy, které mají kořeny v rozdílných ekonomických možnostech a vztazích s farmaceutickým sektorem.

„Některé země upřednostňují konkurenceschopnost a zachování výsadního postavení společností vyvíjejících inovativní léky. Jiné – a těch je většina – se zaměřují na zvýšení dostupnosti cenově dostupných léků pro své občany,“ vysvětlila.

Polsko jako předsedající země EU slibuje, že povede v čele s kompromisem a smírem. „Naším cílem je podporovat konsenzus, překlenout propast mezi znepřátelenými stranami s rozhodností a diplomacií,“ poznamenala Leszczyna.

Současně zdůraznila, že Polsko bude při předsednictví Radě vystupovat jako neutrální zprostředkovatel.

„Naší úlohou je zastupovat kolektivní zájmy všech členských států, zajišťovat konkurenceschopnost a zároveň udržovat pacienty v centru všech rozhodnutí,“ uvedla. Podle ní jsou léky vyvíjeny proto, aby léčily lidi, a pacienti – bez ohledu na bohatství jejich země – musí být hlavními příjemci.

Jak vyplývá z programu, má se polské předsednictví věnovat také následujícím tématům: ochrana osob a hranic, odolnost vůči zahraničnímu vměšování a dezinformacím, zajištění bezpečnosti a svobody podnikání, energetický přechod, konkurenceschopné a odolné zemědělství.

Podrobnosti najdete zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.