Jižní Evropa roste výrazně rychleji než Německo a Francie

Německo a Francie byly dlouhá léta považovány za hospodářské tahouny EU. V současné době se však potýkají s problémy. Situace na jihu Evropy je zcela odlišná.

Evropská rovnováha začíná slábnout: někdejší blízcí partneři a ekonomicky nejsilnější země FrancieNěmecko se potýkají s rozpadem vlád. Kamenem úrazu byly v obou případech ostré spory o rozpočet a otázky státního dluhu.

Mezitím to s bývalými problémovými dětmi finanční krize vypadá mnohem lépe. Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko již v posledních letech zaznamenaly výrazně silnější hospodářský růst. Také prognózy pro rok 2025 jsou vyšší, upozornil portál t-online.de.

Evropská komise předpokládá, že do podzimu 2025 vzroste hrubý domácí produkt Německa a Francie o 0,8 % v každém z těchto států. Naopak pro Portugalsko Komise předpokládá růst o 1,9 % a pro Španělsko a Řecko o 2,3 %.

Tíživá hospodářská situace v Německu se již dávno neodráží pouze v individuálních stížnostech podniků. V posledních týdnech oznámily velké koncerny, jako jsou VW a Thyssenkrupp, svůj záměr zrušit pracovní místa a zavřít závody.

Aktuální stav ukazuje, že ekonomická rovnováha sil v Evropě mění. Problémové země na jihu se v současné době těší větší důvěře bank a investorů a jsou optimističtější ohledně své budoucnosti. Zdá se, že reformy se zasloužily o hospodářský vzestup.

Dalším důležitým faktorem, který se ukázal být ve prospěch jihoevropských zemí a v neprospěch Německa, je energetika. Po ruské invazi na Ukrajinu se Německo muselo v krátké době rozloučit se svým hlavním dodavatelem ropy a plynu. Tento proces byl spojen především s vysokými náklady, ale také s velkou nejistotou. V jižní Evropě však hraje průmyslový sektor mnohem menší roli. Podíl ruských zdrojů energie v jejich energetickém mixu byl nižší.

Celý článek je dostupný zde v němčině.

 

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.