Do roku 2030 má být v Thyssenkrupp Steel zrušeno přibližně 5 000 pracovních míst. Jeden závod v Severním Porýní-Vestfálsku má být také zcela uzavřen.
Dceřiná ocelářská společnost Thyssenkrupp se již delší dobu nachází v krizi. Poptávka na trhu není dostatečně vysoká. Zároveň jsou vysoké náklady a existuje konkurence levnější oceli z Asie. To vše nyní vede k rozsáhlé reorganizaci: ze současných 27 000 pracovních míst má být 5 000 zrušeno. Dalších 6 000 pracovních míst plánuje ocelářská skupina zadat externím dodavatelům.
IG Metall ohlásil ostrý odpor proti těmto plánům. Předseda IG Metall v Severním Porýní-Vestfálsku Knut Giesler hovořil pro WDR o šoku pro zaměstnance. Panují obavy, že téměř polovina lidí ve společnosti Thyssenkrupp by mohla přijít o práci. Jedná se o „vyhlášení války“ zaměstnancům, podnikové radě a IG Metall.
Thyssenkrupp se má klimaticky neutrálně reorganizovat: cílem je přejít na výrobu na vodík, aby se upustilo od špinavého uhlí. Zemská a spolková vláda za tímto účelem vloží do společnosti dotace ve výši dvou miliard eur. Politici však vyjadřují pochybnosti a spíše chmurné prognózy. Také mnozí zaměstnanci jsou skeptičtí, zda se restrukturalizace může podařit.
Psali jsme:
- Má v Německu ocelářský průmysl ještě budoucnost?
- Náklady na energii a regulace vedou k drastickému snížení výroby oceli v německé továrně
- Francie a Německo: Některé firmy obdrží masivní podporu při dekarbonizaci výroby oceli
Ilustrační foto: Tuxyso / Wikimedia Commons