Hlavní události roku 2024 ve Francii

Demonstrace, pád vlády, skandály s hromadným sexuálním obtěžováním, které šokovaly svět, ale i  sláva letních olympijských her či znovuotevření katedrály Notre-Dame. Jaký byl minulý rok ve Francii?

Rok 2024 byl ve Francii velmi pestrý, pojďme si proto shrnout 10 „nej“ zpráv uplynulých 12 měsíců.

  1. Rok odstartovaly protesty zemědělců. Ti již v zimě poprvé uspořádali rozsáhlé protesty proti politice EU, která jim podle nich snižuje příjmy. Nyní se k jejich strastem přidal i návrh dohody EU s jihoamerickým blokem Mercosur, která podle kritiků postihne zemědělce v EU tím, že otevře evropské trhy levnějším produktům od konkurentů, kteří nejsou omezováni zemědělskými předpisy EU týkajícími se pesticidů, hormonů a environmentálních opatření.
  2. Jakási opožděná reakce na hnutí #MeToo se v zemi galského kohouta projevila, když herečka Judith Godrècheová podala v únoru 2024 stížnost na filmaře Benoîta Jacquota a Jacquese Doillona za to, že ji v mládí obtěžovali a sexuálně zneužívali. Koncem roku pak proběhl soudní proces, kde herečka Adèle Haenelová obvinila režiséra Christopha Ruggiu, že ji v dětství sexuálně zneužíval. Všichni muži svá obvinění odmítají. Před soudem stanul i Gérard Depardieu, a to kvůli obvinění ze sexuálního napadení, které proti němu vznesly dvě ženy a které on odmítá. Na jeho obranu se postavilo mnoho hereckých kolegů i sám prezident Macron.
  3. V březnu Francie zakotvila ve své ústavě potraty. Je tak první zemí, která chrání přístup k interrupci jako základní právo. Zákon o přijetí této ústavní změny prošel v poměru 780 ku 72 hlasům, které podpořilo mnoho krajně pravicových zákonodárců.
  4. Dne 6. června 1944 se na pěti plážích na pobřeží Normandie vylodilo přibližně 156 000 spojeneckých vojáků v rámci operace, která byla před Němci utajena a byl tak zahájen proces osvobození Francie, na který přijeli při slavnostních ceremoniích v severní Francii vzpomínat nejen téměř století pamětníci, ale i Emmanuel Macron, Joe Biden, britský král Karel III. a kanadský premiér Justin Trudeau.
  5. Co se politiky týče, bylo uplynulých 12 měsíců přinejmenším bouřlivých. Ve volbách do Evropského parlamentu na začátku června získalo krajně pravicové Národní shromáždění nejvíce křesel ze všech stran a mělo tak dvakrát tolik než strana prezidenta Emmanuela Macrona. Ve snaze obnovit svou autoritu Macron vyhlásil předčasné parlamentní volby a doufal ve změnu. V prvním kole však Národní shromáždění zvítězilo znovu, což přimělo levicové strany, aby se spojily do široké koalice označené jako Nová lidová fronta a ve druhém kole hlasování zablokovaly krajní pravici cestu k moci. Macron pak téměř dva měsíce odkládal výběr nového premiéra a poté odmítl levicovou volbu Lucie Castetsové ve prospěch Michela Barniera z konzervativní strany Les Républicains. Jeho jmenování rozzlobilo levici i velkou část Francie. Barnier byl pak po pár měsících sesazen v hlasování o nedůvěře a Macron rychle jmenoval nového premiéra, centristu Françoise Bayroua, před kterým nyní stojí obtížný úkol: schválit rozpočet na rok 2025.
  6. Francií dále otřásl velkolepý pád abbé Pierra, oblíbeného francouzského katolického kněze, který zasvětil svůj život obhajobě bezdomovců, když se v červenci a září objevila obvinění ze sexuálního obtěžování. Obvinilo jej přibližně 24 obětí. Zneužívání zahrnovalo „nevyžádané doteky na prsou a vynucené polibky“ a sexuální kontakt se zranitelnou osobou a dítětem. Abbé Pierre byl i poslancem a přesvědčil kolegy poslance, aby přijali zákon zakazující majitelům bytů vystěhovávat nájemníky v zimních měsících. Dále založil charitativní organizace, které pomáhají chudým a bezdomovcům. Papež František to komentoval takto: „Je to člověk, který vykonal tolik dobrého, ale je to také hříšník.“
  7. Od konce července do začátku září zachvátila Francii olympijská a paralympijská horečka, která zemi přinesla neobvykle optimistickou náladu a divákům nezapomenutelné zážitky. Pařížská radnice se zavázala uspořádat hry šetrné k životnímu prostředí, a to především využitím stávající infrastruktury namísto výstavby nových sportovišť a Paříž tak poskytla působivou kulisu pro některé velkolepé olympijské momenty, když cyklisté závodili o vítězství na dlážděných ulicích, triatlonisté plavali po „vyčištěné“ řece Seině a Eiffelova věž vévodila aréně pro fotbal a beach volejbal.
  8. Gisèle Pelicotová je jméno, které rezonovalo médii a případ, který šokoval svět v rámci procesu s 51 obžalovanými. Gisèle utrpěla pohanu od svého bývalého manžela a desítek mužů, které naverboval na internetu. Dominique Pelicot nahrál tisíce videí, na nichž muži ve věku od 20 do 70 let napadají jeho bývalou ženu, zatímco ona je omámená a v bezvědomí. Gisèle Pelicotová se rozhodla svůj případ zveřejnit, aby zvýšila povědomí o sexuálních útocích pod vlivem drog. Všech 51 obžalovaných bylo shledáno vinnými. Většina z nich byla odsouzena k trestu odnětí svobody, Dominique Pelicot dostal 20 let.
  9. V září stanula před soudem vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová spolu s 26 členy své strany Národní shromáždění. Tito všichni byli obviněni ze zpronevěry prostředků parlamentu EU, když údajně používali peníze určené pro asistenty poslanců EU k placení zaměstnanců, kteří místo toho vykonávali politickou práci pro stranu. Le Penová pochybení odmítá a tvrdí, že případ je politicky motivovaný. Evropský parlament tvrdí, že strana Le Penové zpronevěřila 4,5 milionu eur. Rozsudek v této věci se očekává 31. března.
  10. Na konci roku, v prosinci, pak byla znovuotevřena katedrála Notre-Dame zničená požárem. Na obnově se podílely tisíce řemeslníků, řemeslníků a odborníků, kteři měly 5 let na to, aby věrně obnovili původní historické prvky. Jejich úkol podpořila řada soukromých darů z celého světa, fond na obnovu shromáždil 846 milionů eur. „Vznešené,“ řekl spokojený Macron během prohlídky.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.