Posílení energetických sankcí USA by podle amerických názorů mohlo ruského prezidenta donutit ke kompromisu.
Trumpův zvláštní vyslanec pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg sdělil deníku New York Post podrobnosti o Trumpově strategii, jak přesvědčit ruského prezidenta Vladimira Putina, aby souhlasil s mírovými rozhovory, napsal Andrew Korybko n stránkách Asia Times. Kellogg naznačil, že USA mohou zvýšit energetické sankce vůči Rusku a vyvinout diplomatický tlak na země jako Čína a Indie, aby ovlivnily Putina. Hlavním cílem je dosáhnout příměří, které by zastavilo násilí.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová nicméně prohlásila, že dočasné příměří je pro Rusko nepřijatelné. Přesto mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov naznačil, že by Rusko mohlo přehodnotit svůj postoj k rozhovorům s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Tato možnost by mohla vést k příměří, pokud Trump zatlačí na Zelenského, aby se stáhl z regionů, jako je Kursk a Donbas, a vzdal se ambicí Ukrajiny v NATO.
Putin by podle autora mohl akceptovat stažení Ukrajiny z Kurska a Donbasu výměnou za příměří, ale zdráhal by se zachovat současný stav. Zvýšení sankcí by mohlo na Putina dále tlačit, pokud by byl pod vlivem Číny a Indie donucen ke kompromisu.
Čína a Indie by mohly být nuceny výrazně omezit nebo zastavit svůj rozsáhlý dovoz zlevněné ruské ropy, pokud by USA prosadily přísné sankce proti Rusku, jejichž cílem by bylo eliminovat jeho vývoz ropy. Toto dodržování by mohlo vést ke zvýšení světových cen ropy a poškodit mnoho ekonomik, což je důvod, proč jsou USA v této politice opatrné.
Trump již zavedl cla vůči Číně a očekává se, že během nadcházející návštěvy N. Módího ve Washingtonu bude jednat s Indií a případně zahájí rozhovory o volném obchodu. Čína i Indie mají důvody vyhnout se dalšímu ekonomickému tlaku ze strany USA a mohou omezit dovoz ruské ropy, aby zabránily přísnějším sankcím a udržely stabilitu trhu.
Pokud USA zvýší vojenskou podporu Ukrajině, mohlo by to Rusko přimět k přehodnocení svých kroků, i když existuje riziko, že Rusko bude pokračovat ve svých agresivních strategiích navzdory tlaku ze strany USA, Číny a Indie.
Trump možná nebude chtít převzít odpovědnost za velkou porážku v americké geopolitice a možná se bude snažit získat kontrolu nad západní Ukrajinou, aby ospravedlnil investice do konfliktu ve výši 183 miliard dolarů. To by mohlo vést k tomu, že Rusko bude tlačeno ke kompromisu, zejména poté, co ztratí kontakty s Čínou a Indií.
Pokud Putin odmítne příměří, mohl by Trump tlačit na nátlakovou kampaň, podmíněnou stažením Ukrajiny z Kurska a Donbasu. Aby se zabránilo eskalaci napětí, měl by Trump přesvědčit Zelenského, aby se z těchto oblastí stáhl, a vyjednat vyvážené řešení, neboť obě strany musí učinit ústupky, jak to zdůraznil vyjednavač Kellogg v aktuálním rozhovoru. Tento přístup je klíčový pro zachování Trumpových zahraničněpolitických cílů.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.