Akademičtí demografové prokázali, že vládní politika vstřícná k rodině může zmírnit nebo dokonce zvrátit pokles porodnosti.
Maďarsko je jedním z mála úspěšných demografických příkladů na světě a jeho Corvinus Institute for Advanced Studies uspořádal seminář s předními mezinárodními vědci, aby zhodnotil pokles porodnosti ve světě a zvážil možnosti nápravy, upozornil David P. Goldman v článku po Asia Times.
Země s vyšší porodností – Francie, Skandinávie a Maďarsko – vynakládají na dotace pro rodiny přibližně 3 % HDP, zatímco země s nízkou porodností – Itálie, Jižní Korea, Japonsko a Španělsko – vynakládají přibližně 1,5 % HDP. Existuje několik výrazných výjimek: Polsko s mírou porodnosti pouhých 1,3 dítěte na jednu ženu vynakládá na rodiny vysoké částky, zatímco Spojené státy s nadprůměrnou mírou porodnosti vydávají na rodiny pouze 1 % HDP.
Tyto anomálie vylučují jednoduchou korelaci mezi rodinnými výdaji a porodností, ale poukazují na důležité závěry. Japonsko a Jižní Korea se dostatečně nesnažily usměrnit veřejnou politiku tak, aby zvrátila extrémně nízkou porodnost. Španělsko a Itálie, které mají jedny z nejnižších měr porodnosti v OECD, by se měly snažit více.
Veřejné výdaje by měly být zaměřeny na faktory, které určují porodnost, uvedl laureát Nobelovy ceny James Heckman v prosincové přednášce na Korvínově univerzitě v Budapešti. Podle něj např. vládní výdaje na předškolní vzdělávání mají tendenci zvyšovat jak účast žen na trhu práce, tak celkovou míru plodnosti. Heckman dodává, že nedostatek bydlení pro mladé rodiny snižuje zakládání rodin a porodnost.
V případě Maďarska se ukazuje, že podpora rodiny může být účinnější, protože je přímá: páry, které mají nebo se zavázaly mít děti, mají nárok na příspěvek ve výši 10 milionů forintů, tedy asi 25 000 dolarů, což se rovná pětileté minimální mzdě. Páry se třemi a více dětmi neplatí prakticky žádné daně.
A dotace jsou určeny manželským párům, což pomáhá vysvětlit, proč má Maďarsko nejvyšší sňatečnost v průmyslovém světě. Manželské páry mají častěji více dětí než svobodní rodiče. Maďarský přístup může být úspěšný, protože se nejedná pouze o politiku porodnosti, ale také o rodinnou politiku.
Další podrobnosti se dočtete zde v angličtině.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.