Odvážnými ekonomickými opatřeními chce Vietnam dosáhnout růstu HDP nad 8 %

Národní shromáždění 19. února schválilo usnesení, kterým se doplňuje plán hospodářského a sociálního rozvoje Vietnamu na rok 2025 a stanoví ambiciózní 8% cíl růstu HDP.

Usnesení uvádí několik klíčových ekonomických cílů, včetně celkového hospodářského výkonu přesahujícího 500 miliard dolarů, zvýšení HDP na obyvatele na více než 5 000 dolarů a kontroly inflace v rozmezí 4,5-5 %.

Vláda byla pověřena dokončením politik pro správu ekonomických záležitostí, které podporují efektivitu, snižují byrokracii a odstraňují administrativní překážky. Usnesení upřednostňuje rozvoj infrastruktury (např. přístavy a letiště) jako základní hnací sílu hospodářského růstu.

Vláda má také za úkol posílit účast soukromého sektoru, zejména začlenění malých a středních podniků do globálních dodavatelských řetězců. Bude také podporovat expanzi národních podniků, aby mohly konkurovat na mezinárodním trhu, a zároveň zajistí, aby státní podniky hrály významnější roli v rozsáhlých investicích s velkým dopadem.

Očekává se, že vláda prosadí projekty větrné a jaderné energie na moři a zajistí včasnou realizaci Plánu rozvoje energetiky 8 (PDP8), aby se uspokojily rostoucí energetické potřeby země.

Národní shromáždění rovněž vyzvalo k rozšíření bezvízového styku pro cestující z Evropy a Blízkého východu, aby se podpořil cestovní ruch.

Klíčovým pilířem budoucího růstu Vietnamu jsou inovace a digitální ekonomika. Vláda bude podporovat umělou inteligenci, big data a digitální transformaci.

V zájmu přilákání špičkových talentů zavede Vietnam politiky podporující návrat kvalifikovaných vietnamských odborníků ze zahraničí a jejich přínos pro vědecké a technologické odvětví země.

Růst produktivity

Z údajů Vietnamského institutu pro produktivitu vyplynulo, že ačkoli se růst produktivity v letech 2020-2023 zpomalil v důsledku dopadů covid-19 a globální politické nestability, Vietnam si v letech 2016-2023 udržel působivé průměrné tempo růstu produktivity ve výši 5,6 % ročně. Tím se Vietnam zařadil mezi přední asijské země, pokud jde o růst produktivity, a předstihl tak své regionální kolegy, jako je Singapur (3,3 %), Malajsie (2,6 %), Thajsko (2,6 %), Korejská republika (3,8 %) a Japonsko (0,2 %).

Dr. Indra Pradana Singawinata, generální tajemník Asijské organizace pro produktivitu (APO), poukázal na to, že Vietnam se v procesu rozvoje potýká s několika problémy, včetně nedostatku lidských zdrojů, omezené kapacity řízení a skromných investic do výzkumu a vývoje. Zdůrazňuje však silné základní výhody Vietnamu, jako je pracovitá populace, politická a sociální stabilita a robustní trajektorie hospodářského rozvoje do roku 2030 a 2045.

Docent Dr. Vu Minh Khuong z Národní univerzity v Singapuru sice uznává významný pokrok země při zvyšování produktivity práce, ale zároveň upozorňuje, že současné tempo růstu nedosahuje potenciálu země. Uvedl, že bez výrazného zrychlení růstu produktivity bude mít Vietnam problém dosáhnout do roku 2045 statusu země s vysokými příjmy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.