Dnešní graf týdne ukazuje na to, jak je na tom Česko z hlediska srovnání s jinými zeměmi, a to v kategorii HDP na obyvatele ve standardu kupní síly. Tento ukazatel slouží jako měřítko životní úrovně obyvatel jednotlivých zemí.
Na webu Českého statistického úřadu se objevil materiál „Česko v mezinárodním srovnání.“ Najdeme v něm značné množství dat za celou EU, obvykle za rok 2023.
Společně se podíváme na HDP na obyvatele, který je používán jako jeden z hlavních ukazatelů vyjádření životní úrovně. Vyjádřen v paritě lépe reflektuje domácí cenové poměry a může být přesnějším vyjádřením životního standardu obyvatelstva. Nelze ale zapomínat, že HDP na obyvatel je ukazatel průměru, takže zejména ve společnosti s vysokou nerovností může zkreslovat data.
Z vybraných zemí (a také v celém souboru dat) trčí Irsko s velmi vysokým HDP na obyvatele (vyšší má z EU jen Lucembursko). Důvod je zřejmý, na území Irska se nachází značné množství nadnárodních firem (obvykle amerických), které často uměle, účetně zvyšují irské HDP. Hrubý národní důchod Irska je podstatně nižší a ve statistických interpretacích obvykle najdeme poznámku, že vykazované HDP Irska vybočuje z ekonomické reality.
ČR za rok 2023 dosáhl HDP na obyvatele v paritě téměř 35 000. Je to více než Slovensko a Polsko, ale méně než Rakousko či Německo. Je ovšem třeba pamatovat na to, že i ČR má na svém území řadu nadnárodních firem a trápí ji podobný problém jako Irsko – HDP nadhodnocuje životní úroveň občanů, neboť hodnota vytvořená zde v ČR v plném rozsahu nezůstává. I tak je nicméně zajímavé podívat se na srovnání mezi zeměmi. Je patrné, že rozdíly mezi zeměmi jsou velmi výrazné. Vývoj u každé z nich by si nicméně vyžádal samostatnou analýzu, a to zejména z hlediska porovnání HDP a HND (hrubého národního důchodu).