Znečištění moří způsobené lidskou činností je pro mořské vody EU nadále velkým problémem

Zpráva, kterou 4. března zveřejnil Evropský účetní dvůr (EÚD), bije na poplach: lodě a další plavidla nadále znečišťují vodu v mořích EU.

„Přestože se v posledních letech opatření EU zaměřená na znečištění moří z lodí v mnoha směrech zlepšila, stále jde o závažný problém,“ uvedl Nikolaos Milionis, člen EÚD odpovědný za audit. „Podle odhadů jsou znečištěny více než tři čtvrtiny evropských moří. Dosažení cíle nulového znečištění, jehož smyslem je ochrana zdraví lidí, biologické rozmanitosti a rybích populací, tak stále není na obzoru.“

Auditoři rovněž podotýkají, že země EU nedostatečně využívají nástroje, které jim na pomoc s řešením znečištění z lodí poskytla EU. Jedná se například o síť pohotovostních plavidel pro reakci na únik ropy nebo drony pro odhalování znečištění. Zpráva se v této souvislosti zmiňuje například o Evropské službě satelitního monitorování ropy (CleanSeaNet) pro dohled a včasné odhalování případů znečištění. Ta v letech 2022–2023 zjistila celkem 7 731 případů možného znečištění moří EU, především ve Španělsku (1 462), Řecku (1 367) a Itálii (1 188). Z auditu však vyplynulo, že členské státy se zabývaly méně než polovinou těchto případů a znečištění potvrdily pouze v 7 % případů. Jedním z důvodů této nízké úrovně byla doba, která uplynula mezi pořízením satelitního snímku a skutečnou kontrolou znečištění.

Dostatečné nejsou ani předpisy EU týkající se kontejnerů ztracených na moři. Jednak neexistuje záruka, že budou nahlášeny všechny ztracené kontejnery, a navíc jen malý počet kontejnerů je z moře skutečně vyloven.

Redakčně zkráceno, upraveno. Zdroj: Evropský účetní dvůr

https://www.eca.europa.eu/cs/news/NEWS-SR-2025-06

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.