Prezident Si Ťin-pching minulý týden na závěr svého týdenního setkání s předními světovými generálními řediteli vystoupil s jednou ze svých dosud nejhorlivějších obhajob mezinárodního obchodu, neboť systém globalizovaných dodavatelských řetězců, který pomohl Číně získat status hospodářské velmoci, se ocitl na pokraji.
Jen několik dní před „dnem osvobození“, který Donald Trump vyhlásil na 2. dubna, kdy se americký prezident chystá spustit novou vlnu cel na americké obchodní partnery, přivedl Si skupinu více než 40 globálních podnikatelů do zdobené místnosti ve Velkém sále lidu v Pekingu, informovaly noviny Financial Times.
Aniž by jmenoval USA, řekl Si svým hostům, mezi nimiž byli jak Georges Elhedery z HSBC a Ola Källenius z Mercedes-Benz, tak Amin Nasser ze Saudi Aramco a Akio Toyoda z Toyoty, že některé země „nutí společnosti, aby se postavily na jednu stranu a rozhodovaly se v rozporu s ekonomickými principy“.
„Musíme společně udržovat mnohostranný obchodní systém, společně udržovat stabilitu globálního průmyslového řetězce,“ řekl.
Setkání s podnikateli následovalo po týdnu, kdy Čína hostila své nejvýznamnější každoroční podnikatelské summity: Čínské rozvojové fórum v Pekingu a Fórum Boao pro Asii v tropickém letovisku Hainan.
Na obou zaznělo poselství, že – ve srovnání s chaotickou Trumpovou politikou – je Peking baštou stability a zastáncem globálního obchodního systému, z něhož – pravděpodobně více než kterákoli jiná země – těžil a na němž je stále silně závislý.
Analytici tvrdí, že mnoho zahraničních obchodních partnerů se v posledních letech vůči Číně postavilo odmítavě a obviňují ji z toho, že má obrovské přebytky a zároveň klade rozsáhlé překážky na svém domácím trhu. Trumpovy hrozby vůči globalizaci však způsobily, že mezinárodní obchod je vůči poselství Pekingu vnímavější.
„Čína je koneckonců poměrně stabilní – v tvorbě politiky se nekonají žádná překvapení,“ řekl Denis Depoux, globální výkonný ředitel poradenské společnosti Roland Berger, který se zúčastnil fóra v Pekingu a Boao. „Možná proto, že zbytek světa se stal chaotickým, takže Čína vypadá lépe než dříve.“
Čína má svůj vlastní naléhavý důvod, proč bránit globální obchodní systém: svou akutní závislost na exportu, která jí zajišťuje růst. Je to závislost, která je podle kritiků zčásti vinou amerického obchodního odporu.
Další podrobnosti se dočtete zde.