Konflikt mezi Pákistánem a Indií posiluje důvěryhodnost moderních čínských zbraní

Použití čínských stíhaček J-10C Pákistánem k údajnému sestřelení indických stíhaček v posledním konfliktu zpochybňuje názor, že čínské zbraně jsou horší než západní zbraně.

Nedávný konflikt, který vypukl mezi Indií a Pákistánem, vedl k přehodnocení kvality čínských zbraní, napsala agentura Bloomberg, které se v článku zaměřila na kvalitu moderních čínských zbraní. Pákistánské tvrzení, že jeho čínské stíhačky J-10C sestřelily pět indických letadel, včetně francouzských stíhaček Rafale, nebylo Indií potvrzeno, ale způsobilo významný nárůst trhu pro čínské výrobce těchto letadel.

Chu Si-ťin, bývalý redaktor čínského deníku Global Times, naznačil, že pokud jsou tvrzení Pákistánu pravdivá, mělo by to vzbudit obavy zejména na Tchaj-wanu, protože Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a je ochotna proti němu použít vojenskou sílu. Tchaj-wan situaci pozorně sleduje a analytici naznačují, že možná bude nutné přehodnotit bojové schopnosti čínského letectva a že USA by mohly Tchaj-wanu prodat pokročilejší vojenské systémy.

Navzdory modernizačním snahám čínská armáda čelila v poslední době skandálům, které vyvolaly pochybnosti o její připravenosti, zejména v případě raketových sil, které jsou klíčové například pro případnou invazi na Tchaj-wan. Účinnost letounů J-10C v indicko-pakistánském konfliktu by však mohla tyto pochybnosti vyvrátit, i když jejich výkonnost ve srovnání s americkými stíhačkami, jako je F-16, zůstává nejistá.

Rovněž účinnost čínských raket PL-15 použitých Pákistánem v tomto konfliktu bude pravděpodobně podrobena důkladné analýze ze strany odpůrců Číny, uvedl článek. Jako čtvrtý největší vývozce zbraní by čínské zbraně mohly přilákat větší zájem rozvojových zemí, zejména těch, které zvažují nákup zbraní od USA.

Vývoz čínských zbraní postupně roste ukazuje grafika Bloombergu

Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) se prodej čínských zbraní do zahraničí výrazně zvýšil, přičemž průměrný objem vývozu zbraní za pět let se mezi lety 2000–2004 a 2020–2024 více než ztrojnásobil. Čínská vláda a státní podniky však konkrétní údaje o vývozu nezveřejňují.

Hlavní státní podniky zabývající se výrobou zbraní, jako Norinco Group, Aviation Industry Corporation of China (AVIC) a China State Shipbuilding Corp. , jsou v současnosti na černé listině USA. Odborníci poukazují na to, že zatímco čínský stíhací letoun J-10 je určen pro vzdušný boj, francouzský Rafale zvládá různé mise, což naznačuje potenciální výhodu pro J-10.

Čínský vývoz zbraní je podle článku kritizován kvůli vadám, které mohou vést k vysokým nákladům na údržbu navzdory nízkým pořizovacím cenám. Došlo k případům poruch, například Myanmar uzemnil čínské stíhací letouny a Bangladéš vznesl otázky ohledně kvality vojenské techniky. Obavy ohledně výkonu a kompatibility se systémy jiných zemí rovněž omezily růst čínského vývozu.

Čínské ministerstvo obrany se k minulým závadám na zbraních nevyjádřilo. Mezitím se podle nedávných vojenských projektů a pokroků v této oblasti usiluje o modernizaci Lidové osvobozenecké armády (PLA) do roku 2027. Ačkoli současný úspěch J-10C nemusí být převratný, odráží pokračující poznávání čínských vojenských systémů v bojových podmínkách.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.