Technologie náročná na energii vyžaduje politiky, které pomohou rozšířit dodávky elektřiny, podpoří alternativní zdroje a pomohou omezit prudké nárůsty cen.
Podle scénářů nedávné analýzy, která je součástí Světového ekonomického výhledu MMF z dubna 2025, má umělá inteligence potenciál zvýšit průměrné roční tempo globálního hospodářského růstu.
AI však potřebuje stále více elektřiny pro datová centra, která ji umožňují. Výsledné zatížení energetických sítí má zásadní dopady na globální poptávku po elektřině.
Podle posledního celoročního odhadu Organizace zemí vyvážejících ropu spotřebovala světová datová centra v roce 2023 až 500 terawatthodin elektřiny. Tento celkový objem, který byl více než dvojnásobný oproti ročním hodnotám z let 2015-19, by se mohl do roku 2030 ztrojnásobit na 1 500 terawatthodin, předpokládá OPEC.
Rychlý rozvoj datových úložišť v cloudu a pokročilých systémů umělé inteligence zdůrazňuje naléhavou potřebu efektivních energetických strategií ze strany tvůrců politik, aby bylo možné zajistit dostatečné dodávky odpovídající prudce rostoucí poptávce.
Rostoucí poptávka po elektřině v technologickém sektoru podpoří celkovou nabídku, která při dostatečné pružnosti způsobí pouze mírný růst cen. Pokud však reakce nabídky bude pomalejší, dojde k výraznému zvýšení nákladů, což negativně ovlivní spotřebitele i podniky a může zpomalit rozvoj samotného odvětví umělé inteligence.