V Kuala Lumpuru probíhá historicky první trojstranný summit mezi Sdružením národů jihovýchodní Asie ASEAN, Čínou a Radou pro spolupráci arabských států v Zálivu.
Dúležitý summit se koná v rámci výročního setkání ASEANu a přichází v době, kdy globální obchodní systém čelí narůstajícím tlakům a geopolitickým napětím zejména v souvislosti s americkými cly. Cílem jednání je zvýšit hospodářskou odolnost regionu vůči hrozbám protekcionismu, zejména ze strany Spojených států. Podle malajsijského premiéra Anwara Ibrahima, který summit zahájil, je partnerství ASEANu s Radou pro spolupráci v Zálivu (GCC) klíčové pro posílení mezinárodní spolupráce a dosažení udržitelné prosperity. Malajský šéf rovněž vyzval k hlubší ekonomické integraci mezi těmito třemi bloky. Za rostoucím úsilím ASEANu o diverzifikaci partnerství stojí i nová americká protekcionistická politika v podobě cel, která tvrdě dopadla na šest členských států sdružení. Ačkoli USA dočasně pozastavily jejich platnost a dohodly se na podobném opatření s Čínou, obchodní napětí přetrvává. V reakci na to ASEAN hledá alternativní cesty, jak zajistit stabilitu – mimo jiné prostřednictvím rozvoje vztahů s Blízkým východem a Čínou.
ASEAN se tradičně snaží zprostředkovávat dialog mezi velmocemi jako USA a Čína. Podle odborníků zůstává region opatrný, ale současné ekonomické tlaky jej vedou k hledání nových aliancí. Iniciativa trojstranného setkání pak vzešla především z Malajsie, která v současnosti předsedá ASEANu. Obecně se státy jihovýchodní Asie snaží aktivně rozšiřovat svou síť strategických partnerů. Příležitosti se co nejvíce snaží chopit Čína, která se prezentuje se jako stabilní a důvěryhodný ekonomický hráč ve světě, kde se mění tradiční obchodní pravidla. Summitu se tak účastní i čínský premiér Li Čchiang, který zdůraznil “potřebu udržet otevřený regionalismus a skutečný multilateralismus” a nabídl úzkou spolupráci nejen s ASEANem, ale i se státy GCC. Čína podle něj vnímá posilování těchto vztahů jako příležitost k posílení svého ekonomického vlivu, zejména v souvislosti se snahami Západu o tzv. decoupling, tedy proces oddělování (nebo omezování) ekonomických, technologických a dodavatelských vazeb mezi západními zeměmi (zejména USA a EU) a Čínou. Značnou důležitost aktuálnímu summitu přikládají zástupci GCC, což dokazuje i účast vysoce postavených představitelů, včetně katarského emíra a korunních princů z Kuvajtu a Bahrajnu. Spojenectví s ASEANem by mohlo GCC pomoci diverzifikovat jejich ekonomiky a snížit závislost na tradičních trzích.