Macron v Indonésii: partnerství se stíny minulosti

Francouzský prezident Emmanuel Macron je na jihoasijské cestě. Po návštěvě Vietnamu přistál v Indonésii.

Macrona v Jakartě přivítal prezident Prabowo Subianto, bývalý generál a zeť někdejšího diktátora Suharta, jehož minulost je zatížena obviněními z násilností na Východním Timoru, v Papui a během protivládních protestů v roce 1998. Elysejský palác se ke kontroverzní minulosti indonéského prezidenta staví pragmaticky. „Jde o demokraticky zvoleného představitele,“ zní oficiální stanovisko. Prezident Macron prý vůči Prabowovi cítí „blízký vztah“ a chce mu „něco vrátit“. Macron označil vztah s Indonésií za „strategický a přátelský“ a vyjádřil nadšení z návštěvy „země, kterou miluje“. Zastávka v Indonésii je pro Francii velmi významná kvůli podpisu více než čtyřiceti smluv a dohod (zejména v oblasti obrany a průmyslu), ale také kvůli snaze prosazovat vizi Francie jako „rovnovážné síly“ mezi Spojenými státy a Čínou. Francie usiluje o upevnění pozice hlavního partnera asijské země v oblasti obrany, kde během posledních pěti let došlo k výraznému posunu. Indonésie, která dříve nakupovala zbraně i z Ruska, nyní intenzivně spolupracuje právě s Francií.

Snahy o prohloubení spolupráce se ovšem týkají i kritických surovin a energetiky. Francouzská těžařská společnost Eramet se v rámci delegace pokouší o navýšení těžebních práv v jednom z největších niklových dolů na světě. Vedle toho se diskutuje i o jaderné energetice, se kterou má Francie bohaté zkušenosti a která má pomoci Indonésii pokrýt rostoucí poptávku po elektřině. Vedle tvrdých ekonomických témat Macron v Indonésii prosazuje i kulturní rozměr spolupráce – od filmového průmyslu přes módu až po videohry. Tento „měkký“ vliv má posílit vnímání Francie jako moderního a přátelského aktéra v indo-pacifickém regionu. V pozadí celé cesty stojí rovněž snaha Francie zapojit Indonésii – nejlidnatější muslimskou zemi světa – do příprav nadcházející konference OSN k izraelsko-palestinskému konfliktu. Macron doufá, že by Jakarta mohla podpořit francouzskou iniciativu k uznání palestinského státu. Elysejský palác naznačil, že se pracuje na „společném vyjádření“, což by bylo historicky první oficiální vystoupení Indonésie k otázce Gazy ve spolupráci se západní zemí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.