Nové vyjednávání o Severoamerické zóně volného obchodu

Financial Times.  Prezident Trump čelí velkým politickým rizikům u narovnání dohody mezi USA, Kanadou a Mexikem, napsaly Financial Times.

Po měsících horečnatého jednání, jak zachránit 23 let starou obchodní dohodu, se otevírá nové vyjednání NAFTA.

Trump kritizoval NAFTA intenzivně již ve své volební kampani, např. kvůli tomu, že se tak stovky tisíc pracovních míst z USA přemístily do zahraničí. V dubnu už byl jen krůček od toho Spojené státy z dohody stáhnout. Ale teď jde do tuhého. Podle Financial Times Trump novým vyjednáním otevírá Pandořinu skřínku, která je plná rozporných ekonomických zájmů.

Všechny tři strany si stanovily ambiciózní schéma pro vyjednávání s cílem dotáhnout jednání do začátku příštího roku. Hlavním důvodem je politika. Mexiko má volby v červenci 2018 a v USA je to listopad. USA i Mexiko se děsí toho, že dle volebních průzkumů vede v Mexiku levicový Lopez Obrador.

Trumpova administrativa se chce vypořádat s obchodním deficitem s Mexikem ve výši 60 mld. dolarů ročně. Souvisí to s Trumpovou America First a návratem pracovních míst do USA. Není ovšem jasné, jak to udělat.

Další z ambicí je předělat „pravidla původu“, které obsahuje každá obchodní dohoda. Trump ovšem tvrdí, že právě pravidla původu přispěla k odchodu pracovních míst zpracovatelského průmyslu do Mexika.

Panují také obavy, že Trump bude trvat na nových restrikcích, např. v podobě kvót. Kvóty jsou v NAFTA zakotveny u tzv. citlivých produktů např. u cukru a mléčných výrobků. Mexiko tzv. řízený obchod, kde by byly více zakotveny kvóty, odmítá.

Dalším kontroverzním tématem je Buy American, tedy v tomto kontextu tlačit na národní i lokální vlády v Kanadě a Mexiku, aby kupovaly více amerických produktů. Jenže USA chtějí zároveň Buy American – tedy preferenci pro americké zboží – zachovat pro sebe. Viz např. snaha blokovat využití kanadské oceli pro americké mosty. Kanada chce naopak volnější trh pro vládní zakázky.

Je tu i otázka vyšších mezd v Mexiku. Všechny tři strany hovoří o modernizaci NAFTA. Což znamená, že mohou přibýt kapitoly k e-commerce. Jenže Trump (i americké odbory) chtějí také nová pracovní pravidla. Jde o to donutit Mexiko k vyšším mzdám, a tak snížit výhodu továren na jih od americké hranice.

Sporné je i samo „řešení sporů“, tzv. Kapitola 19, kde může být Kanada velice tvrdým vyjednavačem, který nebude chtít ustoupit.

A nakonec: ani Kanada, ani Mexiko, ani většina amerického byznysu nechce NAFTA znovu otevírat. Hlavním důvodem je politické riziko. Pokud bude dohody dosaženo, není jasné, zda projde Kongresem. Demokraté budou zcela jistě proti. A někteří republikáni, kteří jsou pro volný obchod, také nemusejí být srozuměni. Trump je navíc neoblíben a jeho pozice je tak při vyjednávání oslabena.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.