Itálie konsoliduje své veřejné finance

Jak se má vyvíjet italský rozpočet? Poslanci schválili návrh zákona, který počítá s novými výdaji a nižšími příjmy ve výši 22 miliard eur.

Vláda původně očekávala, že deficit v příštím roce klesne ze tří procent na 2,8 % HDP, ale kvůli dodatečným výdajům a úlevám pro podniky může být tento cíl mírně překročen. Kabinet však stále předpokládá, že deficit zůstane pod hranicí tří procent, což by umožnilo ukončit řízení EU kvůli nadměrnému deficitu. Celkový státní dluh by měl příští rok vzrůst na 137,4 % HDP, ale od roku 2027 se očekává jeho pokles, napsaly noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Rozpočtová debata vyvolala napětí uvnitř vlády, protože ministr financí Giancarlo Giorgetti prosazoval úspory v důchodovém systému, který je největší položkou italského rozpočtu, to však odmítla jeho vlastní strana Lega. Podařilo se mu prosadit pouze to, že věk odchodu do důchodu pro většinu Italů (kromě těch, kteří mají zvláštní podmínky) se do roku 2028 zvýší z 67 let na 67 let a tři měsíce.

Mezi hlavní vítěze rozpočtu patří podniky, které získají dotace a daňové úlevy v hodnotě 2,9 miliardy eur, zejména na inovace a podporu regionů na jihu země. Vláda také pokračuje ve snižování daní, například snížením sazby daně z příjmu pro střední příjmy z 35 na 33 procent, což opozice kritizuje jako výhodné hlavně pro lépe vydělávající.

Opozice a část soudců kritizují i nový zákon omezující pravomoci Účetního dvora, protože podle nich může vést k větší nehospodárnosti ve veřejné správě. Vláda naopak tvrdí, že změny umožní rychlejší realizaci veřejných projektů.

Celý článek je dostupný zde v němčině.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.