FT: Macron získal podporu východní Evropy pro změny na trhu práce

Financial Times.   Francouzský prezident Emmanuel Macron, informují Financial Times, získal podporu dvou zemí střední Evropě k reformě evropských pravidel trhu práce, které on vnímá jako „zradu evropského ducha“ a podporu pro populismus na kontinentu. Evropská komise se snaží o změnu tzv. režimu vysílaných pracovníků, aby pro firmy bylo těžší najímat si levné pracovníky v jedné zemi a pak je umístit do bohatší země, aniž by musely respektovat místní pravidla zaměstnanosti, jako např. kolektivní mzdové dohody.

Téma se vynořilo jako jedno z dělících západ – východ v rámci EU. Země jako Francie velice podporují to, co navrhuje Komise, zatímco země střední a východní Evropy – které vnímají plánované změny jako skrytý protekcionismus – jsou jasně proti.

Macron v Salzburgu, na začátku své cesty zopakoval své varování, že současná pravidla musejí být změněna. Uvedl, že Evropa má chránit své občany a že tak by evropský integrační projekt dostal nový význam. “Naši občané”, dodal Macron, “chtějí být osvobozeni od tlaků globalizace”. Summit hostil rakouský kancléř  Christian Kern, a zúčastnil se ho český a slovenský premiér. Kern patří také k velkým kritikům režimu vysílání pracovníků.

Fico uvedl, že bylo dosaženo pokroku a že je realistické očekávat dohodu na schůzce evropských lídrů v říjnu. Doplnil, že by to byla dobrá zpráva pro celou EU, neboť se jedná o směrnici, která zajímá všechny země v EU.

Bohuslav Sobotka ho podpořil. „Za Českou republiku mohu říci, že jsme připraveni pracovat se všemi našimi partnery na technické úrovni tak, abychom se dohodli na přizpůsobení směrnice o vysílaných pracovnících tak, abychom překonali rozdělení v EU.“

Podle údajů Komise bylo v roce 2014 v celé EU dva miliony vyslaných pracovníků, 43 % z nich v sektoru stavebnictví. Přes 50 % z vysílaných pracovníků jdou do Německa, Francie a Belgie.

Macron uvedl, že změny by měly zahrnovat zkrácení období vyslání na jeden rok, a že pracovníci by měli dostat stejné peníze za stejnou práci na stejném místě. Kern uvedl, že byla shoda na tom, že je potřeba za stejnou práci dostat stejné peníze a že by doba vyslání měla být kratší než 24 měsíců.

Ale dodal, že bude ještě hodně práce na tom, jak zajistit, aby byla pravidla dodržována a také jsou potřeba pravidla pro pracovníky v dopravě. Macron bude pokračovat v turné po střední a východní Evropě, navštíví Bulharsko a Rumunsko, ale s lídry Polska a Maďarska se nesetká.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.