V Katalánsku je posílená policejní bezpečnost kvůli dnešnímu zasedání parlamentu

AP. Zvýšená bezpečnost doprovází očekávání odpoledního jednání katalánského parlamentu, kde by mohlo dojít k deklaraci nezávislosti tohoto regionu na Španělsku. Takový akt podle očekávání může vyvolat tvrdou reakci španělské centrální vlády. V ulicích Barcelony jsou posílené policejní hlídky, informuje agentura AP o situaci v Katalánsku.

Předseda katalánská vlády Carles Puigdemont nesdělil přesně, co uveden v projevu plánovaném na 16,00 před parlamentem. Nicméně další separatističtí politici se netají s tím, že v plánu je vyhlášení nezávislost na základě referenda z 1. října.

Reakce španělské centrální vlády na referendum a zvláště její tvrdá opatření ve snaze lidovému hlasování zabránit, vyvolily vlnu demonstrací za nezávislost Katalánska i mezinárodní kritiku. Nicméně proběhly také demonstrace za národní jednotu Španělska, v Katalánsku i mimo něj.

Klíčové otázky jsou dnes: jak bude nezávislost prosazena a jak zareaguje centrální vláda v případě jejího vyhlášení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.