Trump a Si chtějí řešit problémy světa

Přečetli jsme: Jaké jsou první závěry z návštěvy a jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa v Číně? Témata byla jasná: Severní Korea a její jaderný program a palčivá otázka vzájemného obchodu a přebytku mezi USA a Čínou.

Trump vypadal v Pekingu velmi spokojeně, napsala o setkání amerického a čínského prezidenta německá stanice ARD na webu Tagesschau. Zdá se, že se mu v Číně podařilo vše: velké dohody v hodnotě miliard dolarů, zatímco hrozba ze Severní Koreji je jen otázkou času, myslí si prezident Trump.

První den prezident Trumpa vypadal spíš jako návštěva turisty než státní návštěva. Císařský palác, procházka Zakázaným městem a opera. Ovšem druhý den už šlo do tuhého. V agendě jednání byla dvě témata a dva základní konflikty: zacházení se Severní Koreou a obchodní spor.

Oficiální přijetí s vojenskými poctami nemohlo chybět. A Trump se zdál být prozatímním průběhem nadšen. Trump si pochvaloval vztah s čínským prezidentem: „Mezi námi dvěma je dobrá chemie, máme se rádi. A dosáhneme skvělých věcí – pro Čínu a pro USA. Nebudeme řešit jen naše problémy, ale problémy celého světa. Problémy, které představují velké nebezpečí pro naši bezpečnost.“

Severní Korea a obchod

Tím Trump myslel především konflikt kolem severokorejského jaderného programu. USA chtějí vytvořit na Severní Koreu větší tlak a doufají, že je v tom podpoří Čína. Trump uvedl, že po rozhovorech s prezidentem Si dospěl k závěru, že „je zde řešení.“

A také se hovořilo o obchodu. zde Trump řekl, že „USA potřebují jinou obchodní politiku, protože ve vzájemném obchodě s Čínou tolik zaostávají.“

I z toho důvodu byly mezi oběma zeměmi podepsány obchodní dohody v objemu asi 250 mld. dolarů. Týkají se letectví, biotechnologií i elektromobility, zahrnují i sóju a hovězí maso. Ovšem co se částky týká, je potřeba být opatrný. K dohodám totiž nepatří jen pevné smlouvy, ale také rámcová ujednání. A zatím je nejasné, zda to jsou obchody, které už beztak byly dlouho naplánovány, a byly podepsány jen u příležitosti návštěvy.

Ovšem čísla se pěkně poslouchají a prezident Si byl také optimistický. Pro Čínu a USA je podle něj zásadní spolupráce, jen situace „win-win“ umožní lepší budoucnost. Řekl také, že Čína chce více spolupráce a komunikace u témat jako je Severní Korea, Afghánistán i při mezinárodních otázkách v jiných regionech.

Ve slovech čínského prezidenta je zakryto, že Čína je připravena převzít více zodpovědnosti na mezinárodním poli. Bude se více účastnit světové politiky – a k tomu potřebuje USA, píše Tagesschau. Ale ani dobrá nálada nemohla zakrýt, že mezi zeměmi jsou sporné body a že řešení zatím nebyla nalezena. Ani u obchodu, ani u Severní Koreji.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – The White House from Washington, DC – Foreign Leader Visits, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59118980

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.