Rumunsko není zralé na předsednictví EU, řekl Juncker

Země už od 1. ledna předsedá EU, ale není na svojí nadcházející roli připravena. Kritika zazněla z Bruselu i z Rumunska a prý nejde o organizaci.

Deutsche Welle cituje také rumunského prezidenta, který nedávno rovněž přiznal, že jeho země není připravena vést předsednictví EU. Úředníci EU tvrdí, že Rumunsko nebojuje dost proti korupci a má obavy o nezávislost soudů.

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, také uvedl, že zpochybňuje schopnost rumunské vlády zcela pochopit, co to znamená předsedat EU. Juncker tvrdí, že technicky je to zřejmě dobře připraveno, ale je potřeba dát najevo ochotu naslouchat jiným a své vlastní obavy dát stranou.

Rumunsko se má ujmout předsednictví 1. ledna 2019. Zpráva Evropské Komise v listopadu uvedla, že Rumunsko má vážné problémy se zaváděním vlády práva a s bojem proti korupci. Za poslední rok byl prý zničen pokrok dosažený během posledních deset let.

Juncker také vyjádřil obavy, že rumunská nestabilita nedává dobrý image pro celou Evropu. Pro podporu Evropy je potřeba mít doma „jednotnou frontu“, říká Juncker. Zpráva Komise zkrátka tvrdí, že Rumunsko se vrací do doby před přistoupením v roce EU.

V roce 2016 se k moci dostala koalice vedená sociálními demokraty, kteří se snaží prosadit amnestii, která by pomohla bývalému lídrovi strany Liviu Dragneovi, který byl usvědčen z korupce.

Rumunsko je každoročně podrobováno kontrole z hlediska vlády práva. Poslední zpráva ohrožuje snahu Rumunska stát se členem Schengenu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.