Tálibán odmítl nabídku na mírové rozhovory

Hnutí si odmítá sednout za stůl k formálním rozhovorům se současnou vládou v Kábulu.

Tálibán odmítl nabídku kábulské vlády k rozhovorům v Saúdské Arábii, kde by se bojovníci, kteří chtějí v Afghánistánu obnovit islámské právo, měli setkat k mírovým rozhovorům.

Zástupci Tálibánu a USA i dalších aktérů se sešli ve Spojených arabských emirátech, aby hovořili o ukončení 17leté války v Afghánistánu. Jenže Tálibán odmítá stát se součástí formálních rozhovorů s afghánskou vládou, kterou podporuje Západ.

Člen Tálibánu uvedl, že se setkají se zástupci USA v Saúdské Arábii a obnoví rozhovory započaté v Abú Zábí. Ale zároveň nadále odmítají hovořit s afghánskou vládou.

Tálibán chce nejprve dosáhnout dohody s USA, což je podle nich ta hlavní síla, která svrhla tálibánskou vládu. Diplomatické snahy k řešení konfliktu se zintenzivnily, proběhla minimálně tři setkání. Debatuje se o stažení mezinárodních sil a o příměří v roce 2019.

USA ale trvají na tom, že finální dohoda musí být vedena samotnými Afghánci. Vláda afghánského prezidenta má kontrolu nad asi 65 % populace, ale jen 56 % regionů země, což je velice málo. Talibán naproti tomu tvrdí, že kontroluje 70 % země.

Afghánská vláda se snaží mít nadále přímou linku k diplomatické komunikaci s Tálibánem. Vláda chce, aby Tálibán uznal, že rozhovory budou dominantně mezi Afghánci.

Americký prezident Donald Trump oznámil stažení jednotek ze Sýrie, nyní se objevují zprávy, že zvažuje alespoň částečné stažení z Afghánistánu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.