Jeremy Corbyn britské vládě: nedovolte Assange vydat!

Lídr britské opozice vyzval britskou vládu k tomu, aby nevydala Juliana Assange do Spojených států. USA už Assange obvinily a požadují jeho vydání.

Lídr labouristů Jeremy Corbyn vyzval britskou vládu, aby nedovolila vydání Juliana Assange do USA. Poté, co byl Assange vyvlečen z ekvádorské ambasády, proti němu okamžitě USA vznesly obvinění. Obvinění se týká hackování a údajně by mělo obnášet maximum pěti let vězení, píší Financial Times. Obvinění je spojeno s úniky, kterých se dopustila Chelsea Manningová.

Jeremy Corbyn uvedl, že vydání Juliana Assange do USA kvůli tomu, že zdokumentoval hrůzy války v Iráku a Afghánistánu by mělo být britskou vládou odmítnuto. Stínová ministryně vnitra přirovnala jeho případ k hackerovi  Gary McKinnonovi, jehož vydání bylo v roce 2012 zablokováno. Diane Abottová zdůraznila, že i zde je nutné brát v úvahu ochranu lidských práv a že Assange je whistleblower. Informace, které Assange vynesl ven, byly ve veřejném zájmu.

Zatčení Assange přivítala ovšem premiérka Theresa Mayová i ministr vnitra její vlády.

Celá kauza je spletitá a levice není jednotná, neboť je tu obvinění ze znásilnění vznesené ve Švédsku. Některým labouristům vadí i údajné zveřejnění informací o americké Demokratické straně.

Corbyn Assange podporuje dlouhodobě. Podporoval Wikileaks s odvolávkou na svobodu projevu a zúčastnil se akcí na podporu McKinnona i Assange.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.