Brazílie a Vietnam začínají dominovat produkci kávy, malí výrobci končí

Díky mechanizaci sklizně a nízkým cenám kávy roste podíl Brazílie a Vietnamu na světové výrobě kávy.

Díky mechanizaci sklizně se daří Brazílii a Vietnamu zvyšovat svůj podíl na světové výrobě kávy. Naopak tradiční producenti jako Kolumbie a další země střední Ameriky a Afriky začínají zaostávat.

Globální ceny kávy v posledních měsících výrazně poklesly a jsou nejnižší za posledních 13 let. To vede k tlaku na pěstitele kávy, ekonomicky přežít mohou jen ti nejefektivnější, tvrdí analytici a obchodníci s kávou. Už nyní tato situace vede k marginalizaci konkurenčních producentů, kteří kávu pěstovali po generace. Někteří z nich už přecházejí na nové plodiny jako je avokádo nebo na pěstování dobytka, či prostě končí.

Ředitel Centra pro udržitelný rozvoj na Columbijské univerzitě Jeffrey Sachs k tomu řekl, že právě Vietnam a Brazílie mají nárůst výroby, zatímco jiné země ne. Důvodem je mechanizace, technologie pro výběrové šlechtění plodin a také zavlažovací strategie.

V Kolumbii a ve střední Americe obecně se káva pěstuje obvykle na kopcích, kde se nedá jednoduše mechanizovat její sklizeň. Ruční sklizeň zvedá cenu kávy. V Africe je zase káva pěstována na malých farmách, které postrádají kapitál na mechanizaci.

V Brazílii stojí sklizňový stroj asi 155 tisíc dolarů a obvyklé je, že se stroj splácí poskytovateli v podobě kávy. Ovšem jeden stroj nahradí celkem 10 lidí a jejich práci na poli, což znamená nakonec, že se ušetří kolem 40 až 60 % nákladů na sklizeň.

Sklizňové stroje také pomáhají vyřešit jiný problém: lidé nechtějí už sklízet kávu, takže se výrobci potýkali s jejich nedostatkem v době sezóny.

Brazílie a Vietnam dnes vyrábí celkem polovinu světové kávy. Před 20 lety byl jejich podíl jenom třetinový a podíl těchto dvou zemí i nadále roste.

Hlavní brazilský producent kávy dnes už vyrábí třetinu kávy pro světový trh, což je jasnou známkou efektivity. Také výroba kávy ve Vietnamu dlouhodobě roste. Naopak Kolumbie a Guatemala už nedosahují rekordních sklizní jako před 20 či 30 lety. Právě v těchto dvou zemích dochází k tomu, že místní farmáři svoje farmy opouštějí a odcházejí často jako migranti do USA.

V Brazílii roste produkce kávy výrazně – za poslední desetiletí jde o nárůst větší, než je 40 %, 1,5 tuny na hektar. Vietnam vyrostl o 18 %, na asi 2,5 tuny. Kolumbie sice také vykazuje růst o 12 %, ale s výnosem jen 1 tunu na hektar.

Je to právě nízká cena kávy na globálním trhu, která vede k tomu, že zisky mohou mít jen velcí producenti a ti ostatní prodělávají.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.