BRICS diskutuje o vlastní jednotné kryptoměně

Vedle jednotné valuty BRICS projednával také zavedení vlastního platebního systému, který bude stimulovat obchodování v národních měnách, ne v dolarech.

Obchodní rada BRICSu podpořila návrh Ruského fondu přímých investic vytvořit jediný platební systém pro obchodování mezi členy skupiny. Platební operace by se mohly v budoucnu provádět prostřednictvím takového systému a v kryptoměně. O zavedení kryptoměny BRICSu se nyní vedou diskuze. Informace o tom přinesl ruský představitel v Obchodní radě skupiny BRICS Kirill Dmitrijev.

Dmitrijev řekl, že efektivně fungující platební systém bude schopen stimulovat platby v národních měnách a zabezpečí také stabilitu účtů i investic mezi členskými zeměmi. Podíl BRICSu na přímých zahraničních investicích činí podle Dmitrijeva 20 % globálně.

V této souvislosti také časopis The Economist informoval o tom, že Indie, Rusko a Čína projednávají vznik alternativního platebního mechanismu, který by nahradil SWIFT. Důvodem je zvýšení obchodu mezi zeměmi, které se ocitají pod tlakem ekonomických sankcí USA. Podle The Economistu se uvažuje o sjednocení ruského platebního systému a čínského systému CIPS. Indie v daný moment podobný platební systém připravuje.

Obchodní rada BRICSu projednala dále otázku společné kryptoměny. Dmitrijev v této souvislosti zmínil, že země seskupení BRICS snižují vedení účtů v amerických dolarech. V případě Ruska se podíl dolaru na vnějším obchodování snížil z 92 do 50 %, podíl rublu vyrostl z 3 % na 14 %.

Kromě toho Obchodní rada projednala ještě otázku vytvoření vlastního mezinárodního arbitrážního soudu v rámcích skupiny. Podle Dmitrijeva by takový mezinárodní soud pro arbitráže mohl vzniknout na základě mezinárodní konvence. Přidat by se k němu mohl jakýkoliv stát.

Skupina Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika se v těchto dnech sešla ke každoročnímu summitu. Jeho hostitelem je letos Brazílie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.