Huawei a další čínské firmy jsou ve vlastnictví nebo pod kontrolou čínské armády, tvrdí Pentagon

Nový seznam 20 čínských společností, který připravilo americké ministerstvo obrany, představuje podklad pro další sankce.

Trumpova administrativa došla k závěru, že čínská firma Huawei a také největší čínská sledovací společnost Hikvision jsou ve vlastnictví nebo pod kontrolou čínské armády. Zjištění je podkladem pro zavedení nových amerických sankcí.

Huawei a Hikvision od minulého roku figurují na černém seznamu americké vlády kvůli obavám z bezpečnosti. USA vedou proti společnosti Huawei a její technologii 5G mezinárodní kampaň.

Dokument amerického ministerstva obrany obsahuje celkem 20 společností, které fungují v USA a v případě kterých Washington předpokládá, že mají podporu čínské armády. V dokumentu figurují například China Mobile Communications Group a China Telecommunications Corp či výrobce letadel Aviation Industry Corp of China (AVIC). Pentagon čelil v poslední době tlaku ze Senátu, aby podobný seznam připravil.

Toto označení Pentagonem samo o sobě nevede ke konkrétním trestům. Nicméně podle zákona může prezident USA na jejich základě zavést sankce, které zahrnují zablokování veškerého majetku společností ze seznamu. Zařazení na seznam je ale také problémem pro americké společnosti, které s čínskými firmami spolupracují.

Bílý dům zatím nekomentoval možnost zavedení sankcí. Předpokládá se, že seznam přispěje k dalšímu zvýšení existujícího napětí mezi USA a Čínou. Vzájemné vztahy v posledních týdnech zastínily otázky kolem pandemie nemoci COVID-19 a bezpečnostního zákona v Hongkongu. V obou případech USA Čínu kritizují. Čína naposledy slíbila odvetu za nový zákon, který volá po sankcích v souvislosti s čínskou represí proti Ujgurům, který Trump podepsal minulý týden.

Společnost Hikvision reagovala na zařazení na seznam, s tím, že není armádní společností Číny a že obvinění jsou neopodstatněná. Společnost Huawei, China Mobile, China Telecom a AVIC, stejně jako čínské velvyslanectví v USA na věc nereagovaly.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.