USA zakázaly prodej dalších čipů firmě Huawei

Nová pravidla doplňují květnové rozhodnutí, které omezilo přístup čínské firmy k čipům s americkou technologii.

Americké ministerstvo obchodu omezilo přístup firmy Huawei k zahraničním čipům a rozšířilo tak už platná omezení Trumpovy administrativy, která se týkají přístupu čínské firmy k zásadním součástkám. Napsaly o tom noviny Wall Street Journal ze 17. srpna 2020 (str. A2).

Nová pravidla zakazují neamerickým společnostem prodej čipů, které byly vyrobeny na základě americké technologie. K prodeji se bude vyžadovat zvláštní licence. Zákaz se týká velmi široce dostupných bezplášťových čipů, které vyrábějí zahraniční firmy. Zákaz představuje potenciálně značné omezení pro čínskou firmu.

Prezident Trump v této souvislosti znovu opakoval obavy amerických úřadů i zpravodajských služeb na adresu čínské firmy Huawei: „Nechceme jejich zařízení v USA, protože nás špehují. Vědí všechno, všechno, co děláme.“

Washington tvrdí, že čínská technologie je spojená s riziky špehování pro čínskou vládu. Nicméně zpravodajské služby USA nepřinesly zatím žádný veřejný důkaz o takových aktivitách firmy Huawei. Čínská firma tato obvinění odmítá s tím, že se nikdy na špehování pro čínskou vládu nepodílela a odmítla by ho.

Nová omezení jsou součástí celé série kroků americké vlády proti čínské firmě. V květnu omezila vláda USA přístup k čipům s americkou technologií a k softwaru pro vlastní využití společnosti Huawei. Pravidlo mířilo na přístup Huawei k čipům tchajwanské firmy Taiwain Semiconductor Manufacturing Co, která je největším výrobcem čipů na světě. Nově oznámená pravidla se snaží zamezit tomu, aby firma Huawei obcházela květnová omezení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.