Ruští investoři opouští Kypr. Přímé investice z Ruska se poprvé ocitly v mínusu

Negativní číslo ruských investic na Kypru naznačuje trend deoffshorizace.

Ruské přímé investice na Kypru se ukázaly vůbec poprvé v dějinách negativní, což naznačuje probíhající trend deoffshorizace. Ukazatel investic byl za rok 2020 na hodnotě mínus 1,5 miliardy dolarů. V posledních pěti letech investovaná částka oscilovala mezi 9 až 20 miliardami dolarů. V roce 2019 se jednalo o 14,4 miliardy dolarů. V praxi to znamená, že se ruští rezidenti zbavují kyperských majetků.

Kypr je jednou z nejvýznamnějších jurisdikcí daňové optimalizace pro ruský byznys. V roce 2018 bylo na Kypr podle odhadů ministerstva financí Ruska vyvedeno více než 1,4 bilionu rublů. V roce 2018 se jednalo o 1,9 bilionu rublů.

Kypr se stal také první zemí, se kterou Rusko zahájilo jednání o změně daňových dohod, které se týkaly zamezení dvojího zdanění.  Ruské ministerstvo financí už oznámilo, že nová dohoda bude po složitých jednáních s Kyprem oznámena 10. srpna. Byl dosažen kompromis a výše daně ze zdroje bude od roku 2021 činit do 15 %. V minulosti existovala možnost optimalizovat daně na úroveň 5 % a někdy dokonce i 0 %.

Podle vyjádření ministerstva financí je ale nekorektní spojit propad investic na Kypr s novou dohodou bez zvažování dalších faktorů, které mohou ovlivnit finanční toky. Nicméně experti takovou přímou souvislost vidí. Ekonom Anton Tabach je toho názoru, že souvislost je přímá a že se podobný propad investic z Ruska bude týkat i dalších zemí, se kterými Rusko dojednává nové dohody o zamezení dvojího zdanění.  Týká se to Malty a Lucemburska, jednání se vedou také s Nizozemskem, kde došlo k vypovězení dosavadní platné dohody z ruské strany.

Podle dalšího ekonomického analytika Dmitrije Kulikova dochází k deoffshorizaci, dochází ke snižování vnějších aktiv Ruska ve formě přímých investic. V poslední době je ale možné nepochybně sledovat odcházení ruského byznysu ze zahraničních jurisdikcí. I když stále platí, že část ruského byznysu pokračuje ve využívání svých zahraničních firem k daňové optimalizaci. Nicméně zahraniční jurisdikce svůj význam pro daňovou optimalizaci přestávají sehrávat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.