Oslavy svátku práce a lásky ve Francii – konvalinky i manifestace v ulicích

Ve Francii se 1. května slavilo a demonstrovalo. Svátek práce se zde každoročně snoubí se svátkem konvalinek a v ulicích to vře.

Symbolem svátku prvního máje jsou ve Francii konvalinky zvané „muquet nebo také „lis des vallées“. Každý si dle této tradice má v první májový den dopřát trochu štěstí symbolizovaného právě květy konvalinky vonné, nádherné, ale i prudce toxické rostliny, která k nám příšla z Japonska a kterou si můžeme koupit na francouzských ulicích za několik eur. Ve Francii tato tradice nazývaná „la fête du muguet sahá až do období renesance a vlády Karla IX., který se v 16. století rozhodl nabízet konvalinku vždy 1. května svým dvorním dámám. Tradici poté obnovil Christian Dior a další slavní návrháři, kteří nabízeli konvalinku svým zaměstnancům.

Nejen štěstí a romantická vůně konvalinek jsou typickými atributy prvního máje. Stejně jako jinde v Evropě, i ve Francii je první květen svátkem práce a má svůj původ v roce 1886. Toho dne totiž v Chicagu zahájily americké odbory stávku za osmihodinovou pracovní dobu. Do stávky vstoupilo 400 000 zaměstnanců továren a to právě ve dnech, kdy americké společnosti tradičně provádějí uzávěrku svého účetního roku. Během stávky a následných demonstrací byli zastřeleni lidé a dokonce svržena bomba. Výsledkem bylo minimálně deset mrtvých, z toho 7 policistů a mnoho zraněných. V rámci prvního květnového dne jako svátku práce se v Paříži i jiných francouzských městech odehrává mnoho masových akcí. Mimo jiné například Pařížská meziodborová demonstrace, průvod jdoucí z náměstí Place de la République směrem na Place de la Nation. Při této příležitosti je uzavřeno několik stanic pařížského metra. V letošním roce bylo naplánováno 100 až 150 shromažďovacích míst na celém území. V roce 2021 ministerstvo vnitra evidovalo 106 650 demonstrantů, z toho 17 000 v hlavním městě. Cílem manifestací pro tento rok je opět upozornit na ožehavé sociální a environmentální otázky a aktuální témata, jakým jsou například klimatické změny.

Pokud jde o pracovní dobu a otvírací hodiny, obecným faktem je, že ve Francii si 1.5. běžně nenakoupíte. Až na výjimky zde většina maloobchodníků zavírá. Zmíněnými výjimkami jsou například některé otevřené prodejny francouzského Lidlu, řetězce Carrefour nebo hypermarketů Cora. Do práce pak své zaměstnance mohou poslat majitelé kaváren a restaurací, zábavních podniků, dopravci, květináři, ale i vlastníci pohřebních služeb.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.