Účty domácností a firem vs. zisky většinově státní společnosti ČEZ

Jaromír Janda píše o roli firmy ČEZ na českém trhu a o tom, jak řešit současnou energetickou krizi – přestat vyvážet doma vyrobenou energii a zaměřit se na domácí trh.

Vzhledem k ohlášeným ekonomickým výsledkům společnosti ČEZ, kdy její čistý zisk v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 % tedy na 26,7 miliardy korun, což je meziročně trojnásobek, nelze této zprávě nevěnovat pozornost.

Asi není třeba dlouho přemýšlet, kde se onen zisk bere. Samozřejmě na energetické burze v Lipsku, kde společnost ČEZ vyrobenou elektrickou energii prodává. ČEZ se brání, že pokud si někdo myslí, že elektřinu prodává levně v Německu a pak ji k nám „přiveze“ drahou, tak je to nepochopení nebo čirý populismus. Nepochopení a nebo nepřesnost je ovšem v jimi uvedeném vyjádření, že společnost v Německu prodává elektrickou energii levně. Na burze totiž společnost ČEZ prodává za tržní ceny a ty jsou zkrátka v současné době na energetické burze v německém Lipsku vysoké a to nejen ty spotové, ale podobně i dlouhodobé kontrakty. Takže správně by vyjádření pánů z ČEZu mělo znít, že ČEZ elektřinu v Německu prodává draze s vysokým ziskem a následně ji k nám jako ČEZ Distribuce „přiveze“ již drahou. Díky tomu se pak společnost ČEZ může chlubit krásným růstem ziskovosti. Důkazy lze najít ve všech možných komentářích a burzovních zprávách, které se nad zisky ČEZu rozplývají.

Vývoj ceny elektrické energie na energetické burze

Bohužel o poznání menší nadšení ze zisků ČEZu už je u lidí tedy u domácností a našich firem při pohledu na složenky za elektrickou energii, kteří ve finále elektrickou energii spotřebovávají a tedy platí a kde dochází k poměrně výraznému zdražování. Pro některé firmy tato situace představuje až hrozbu ukončení činnosti a likvidace – jako například sklárny a některé další. A můžeme dál doplnit, že pokud budou končit firmy, budou lidé bez práce se všemi dalšími důsledky.

Zcela jasně a stručně lze růst cen a zisků společnosti ČEZ popsat asi tak, že ČEZ díky v minulosti vybudovaným (zejména jaderným) elektrárnám generuje/vyrábí elektrickou energii velmi levně. Tuto vyrobenou energii uplatňuje na energetické burze v německém Lipsku za současné vysoké ceny a z těchto vysokých cen pramení onen meziroční trojnásobný růst ziskovosti ČEZu. Na to navazuje ČEZ Distribuce a další, kteří takto drahou elektrickou energii na trhu/energetické burze nakupují a dál distribuují domácnostem a firmám s omluvou, že musí zdražovat, protože cena na burze je vysoká a dál roste.

Nabízí se otázka, zda je přijatelné aby rostla ziskovost většinově státní společnosti ČEZ a současně vedle toho rostly ceny energií pro firmy a domácnosti až do výše, kdy ohrožuje jejich existenci a stát se tvářil, že je vše v pořádku a ještě vymýšlel, jak dividendu z těchto vysokých zisků bude přerozdělovat. Jak a komu přerozdělovat a je to tržní? Mimochodem, dividenda z těchto zisků bude beztak k dispozici až po výsledcích za hospodaření za rok 2022, tedy od teď až za rok někdy na začátku léta 2023.

Dále nápad, že státu nic nebrání zisk (který do státního rozpočtu získá od energetické společnosti ČEZ) využít k pomoci lidem s vysokými cenami energií a že rozdělení státního zisku ze společnosti ČEZ je jediným rozumným řešením, není nic jiného než předhození pár drobků! A podobně nápad, že by teď bylo zcela legitimní a jednoduché rozhodnout a ulevit všem tím, že nebudou muset platit příspěvek na obnovitelné zdroje, které by místo toho platil stát, je podobné odvádění pozornosti od skutečného řešení problému, kterým není nic jiného než vysoké ceny elektrické energie na energetické burze.

Za energetiku a energetickou bezpečnost je odpovědný stát a ten by měl nastavit pravidla, tak aby elektrická energie a energie obecně jako veřejný statek byly dostupné za rozumných podmínek, aby byl dostatek především pro domácí firmy a naše domácnosti za rozumné ceny. Například na Slovensku to pochopili a přestože mají ve Slovenských elektrárnách podíl pouze 30 %, našli cestu jak lidem a firmám pomoci a ulevit od drahých energií a podobně v Německu, kde vedle řady opatření připouštějí v extrémním případě dokonce i zestátnění energetických společností.

Závěrem zcela jednoduše a krátce: Jediné smysluplné a dlouhodobé řešení pro náš stát, resp. naše domácnosti a firmy, je využívat naši levně vyráběnou elektrickou energii především u nás doma pro naše firmy a naše domácnosti a až teprve přebytky uplatňovat na trhu a „vyvážet“. O tomto řešení jsme již psali a návrhy na takovéto řešení zaznívají rovněž z mnoha stran odborných kruhů. Škoda že nezaznívají z ČEZu, řešení by pak bylo bezpochyby snadné. Zisk by se sice snížil, ale alespoň by odpadly nápady na přerozdělování státního zisku ze společnosti ČEZ, nebylo by to potřeba. Přece není možné abychom vyráběli/generovali elektrickou energii nejlevněji v Evropě, vše uplatňovali na energetické burze, zpátky měli pro firmy a domácnosti nejvyšší ceny a při tom všem se většinově státní společnost chlubila meziročně trojnásobným růstem zisku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.