OPEC a jeho spojenci se dohodli na mírném zvýšení těžby ropy

Aktuálně: Aliance se rozhodla v září zvýšit těžbu o 100 000 barelů denně, uvedli delegáti. Je to urážka?

31. zasedání ministrů OPEC a zemí mimo OPEC se konalo prostřednictvím videokonference dne 3. srpna 2022.

OPEC a jeho spojenci se dohodli na mírném zvýšení těžby ropy v návaznosti na výzvy USA a dalších velkých spotřebitelů, aby zvýšili dodávky, ale očekává se, že tento symbolický krok bude mít na ceny ropy minimální dopad.

Organizace zemí vyvážejících ropu pod vedením Saúdské Arábie byla pod určitým tlakem poté, co prezident Biden prohlásil, že očekává, že Rijád pomůže zvýšit globální dodávky po své vysoce prestižní cestě do království minulý měsíc. OPEC však potřebuje koordinovat svůj plán těžby s koalicí producentů vedených Ruskem, s nímž má trvalé spojenectví. Moskva dává přednost vysokým cenám.

Nedostatečné investice do těžby a zpracování ropy

Zasedání se zvláštním znepokojením zdůraznilo, že nedostatečné investice do odvětví těžby a zpracování ropy ovlivní včasnou dostupnost dostatečných dodávek pro uspokojení rostoucí poptávky po roce 2023 ze strany nezúčastněných zemí, které nejsou producenty ropy v rámci OPEC, některých členských zemí OPEC a zúčastněných zemí, které nejsou producenty ropy v rámci OPEC.

Podle předběžných údajů OECD činila úroveň komerčních zásob ropy v červnu 2022 2 712 mb, což bylo o 163 mb méně než ve stejném období loňského roku a 236 mb pod průměrem let 2015 až 2019. Nouzové zásoby ropy dosáhly nejnižší úrovně za více než 30 let.

100 000 barelů jako urážka?

„To je tak málo, že to nemá žádný význam,” řekl agentuře Reuters Raad Alkadiri, výkonný ředitel pro energetiku, klima a udržitelnost ve společnosti Eurasia Group. „Z fyzikálního hlediska jde o marginální výkyv. Jako politické gesto je to téměř urážlivé.”

Do září měl OPEC+ zrušit veškeré rekordní snížení produkce, které zavedl v roce 2020 poté, co pandemie snížila poptávku. Do června však byl OPEC+ téměř o 3 miliony barelů denně pod svými kvótami, protože sankce uvalené na některé členy a nízké investice ostatních ochromily jeho schopnost zvýšit těžbu. Předpokládá se, že pouze Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty mají ještě určitou volnou kapacitu pro zvýšení produkce.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že mu bylo řečeno, že Saúdská Arábie a SAE mají velmi omezenou schopnost zvýšit těžbu ropy.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.