První den v úřadu prezidenta Kolumbie navrhnul Petro radikální daňovou reformu

Zdanění nejbohatších, vývozní cla a další kroky mají zvýšit rozpočet státu a umožnit transformaci jedné z nejvíce nerovných společností na světě.

Hned první den v úřadě navrhnul kolumbijský prezident Gustavo Petro reformu daňového systému země. Měla by mu pomoci financovat jeho ambiciózní plány na transformaci země.

Petro je považován za prvního levicového lídra této latinskoamerické země. Během prezidentské kampaně Petro slíbil hlubokou transformaci Kolumbie, která byla jako země historicky spravována malou skupinou elity a provázena politickým násilím. Ústředním bodem jeho programu bylo odstranění vládní politiky, která brání původním obyvatelům, Afro-Kolumbijcům, chudým zemědělcům a ženám v rovném příjmu, přístupu k půdě a rozvoji. Petro tak představil vizi inkluzivnější společnosti v zemi, která představuje jednu z nejméně rovných zemí světa. Slíbil úplné provedení mírové dohody s guerillou Revoluční ozbrojené síly Kolumbie, FARC (2016), vyjmutí policie z vojenské kontroly, obnovení vztahů s Venezuelou, obnovení jednání s ozbrojenými skupinami, rozsáhlé sociální programy, jako jsou nové dotace pro chudé matky samoživitelky a bezplatné studium na vysoké škole, a odklon od ropy, která je hlavním vývozním zbožím země.

Nový prezident pracuje na rozšíření své koalice v Kongresu, kde musí projít jeho nejambicióznější návrhy. Jeho politické strana Historický blok sice v posledních volbách posílila, ale stále se v parlamentu musí spolehnout na podporu dalších, establishmentových politických sil. Demokratická strana středu, která se zatím jako jediná otevřeně přihlásila k opozici vůči Petrově vládě, je silným kritikem jeho návrhů.

Mezi nejspornější návrhy zákonů patří právě daňová reforma. Ta má zásadní význam pro financování Petrových sociálních programů a omezení inflace, která v červenci dosáhla 10 %, což je nejvyšší míra za posledních 20 let.

Podle očekávání má reforma v roce 2023 zvýšit příjmy o 25 bilionů kolumbijských pesos (asi 5,75 miliardy dolarů), a to prostřednictvím zvýšení daní z příjmu pro nejbohatší Kolumbijce, zvýšením vývozních cel na ropu a plyn a uzavřením mezer pro daňové úniky. Jenže taková radikální změna ve výběru příjmů může podle analytiků ztížit podporu některých členů kolumbijského parlamentu,  Kongresu. Prezident Petro bude potřebovat schválit svoje navrhované reformy během příštího jednoho až dvou let, v další části volebního období to už podle analytiků nestihne.

Psali jsme:

Ilustrační foto: Autor – By Juanjo70000, CC BY-SA 4.0.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.