Pravděpodobnost recese v eurozóně se zvyšuje: Bloomberg

Ekonomové vidí 60% riziko hospodářské recese a předpokládají, že německá ekonomika bude značně stagnovat už v tomto kvartálu.

Riziko hospodářské recese v eurozóně dosáhlo nejvyšší úrovně od listopadu 2020. Podle ekonomů oslovených agenturou Bloomberg mezi 5. a 11. srpnem hrozí, že nedostatek energie dále zvýší již tak rekordní inflaci.

Pravděpodobnost snížení výroby ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích se od předchozího průzkumu zvýšila z 45 na 60 % ze 45 %. Německo, největší ekonomika bloku (a jedna z nejvíce ohrožených omezením dodávek ruského plynu), bude pravděpodobně hospodářsky stagnovat už v tomto čtvrtletí.

Rostoucí životní náklady poškozují podniky a domácnosti v eurozóně, problém v posledních měsících roku 2022 ještě zhoršují energetické hrozby z Ruska, uvedla agentura dále. Kromě toho jsou problémy s dodávkami zhoršeny silným suchem, které letos v létě vedlo ke snížení hladiny vody v evropských řekách.

Očekává se, že inflace v roce 2022 dosáhne v průměru téměř 8 %, což je přibližně čtyřnásobek cíle Evropské centrální banky, v roce 2023 bude 4%. Zpomalení na cílovou hodnotu 2 % se očekává v roce 2024.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.