Jak je to s dohodou o osobních dokladech mezi Bělehradem a Prištinou?

Balkánské zápisky se ptají na charakter dosažené dohody: je to jenom džentlmenská ústní dohoda, nebo něco stabilnějšího?

S velkou pompou a slávou byla přijata dohoda mezi prezidentem Aleksandrem Vučićem zastupujícím Srbsko a premiérem Albinem Kurtim reprezentujícího Kosovo.

Vučić prohlásil, že „diplomatickým bojem byl zachován mír“ a Kurti se chlubí, že konečně byla se Srbskem dojednána reciprocita. Pod těmito tóny je z obou stran slyšet druhý hlas. Ze srbské, že je to krok k vytvoření Společenství srbských obcí na severu Kosova a z kosovské strany zase druhý hlas mluví o tom, že dohoda je směřováním k uznání nezávislosti. To, co Josep Borrell v rozhovoru pro rakouskou televizi označoval za velké vítězství EU, se může začít drobit. Dosavadní a zřejmě i budoucí srbská premiérka Ana Brnabićová tvrdí, že jde pouze o ústní džentlmenskou dohodu. Písemná podepsaná dohoda z Bruselu z roku 2011 uvádí, že každá strana může vydávat doprovodné dokumenty občanům druhé strany. Brnabićová to komentuje slovy: „Albáncům z Kosova nebudou vydávány žádné průvodní doklady ke vstupu do Srbska. Na přechodech ALE budou cedule s upozorněním, že průkaz totožnosti vydaný Kosovem se používá výhradně z praktických důvodů.“ Dodala, že půjde o tabuli o šířce tři krát dva metry na správních přechodech s tzv. disclaimerem, odmítnutím odpovědnosti, že používání občanských průkazů vydaných Prištinou nelze vykládat jako uznání jednostranně vyhlášené nezávislosti.

Nevydávat doprovodné doklady Srbům z Kosova se srbskými občanskými průkazy a recipročně Albáncům z Kosova s kosovskými občankami, to je proti dřívějšku určitě velký pokrok. Nebudou na jedné ani druhé straně úřednicky šikanováni. Záruky tomu všemu dala EU.

Ředitel srbské kanceláře pro Kosovo Petar Petković je nadšený: „Velký úspěch, dokázali jsme si udržet občanské průkazy vydávané Bělehradem pro Srby žijící v Kosovu a Metochii.“ Chorvaté ale píší, že je to ústupek Vučiće, že se Srbové vzdali dosavadní praxe dávání zvláštních propustek pro občany Kosova. Zároveň chorvatská média píší, že při rozhovorech proběhl nátlak USA.

V pondělí Rusko reagovalo slovy mluvčí Marie Zacharovové, která tvrdila, že EU není schopná řídit dialog mezi Prištinou a Bělehradem, že hrozí vážný konflikt.

Pravdou je, že vše neskončilo domluvou týkající se osobních dokladů. Je zde další první překážka a to jsou registrační tabulky pro automobily a kosovský premiér se zaručil, že do prvního října nepodnikne žádné represivní kroky v tomto směru. Západ vidí cestu k řešení obdobně s dohodou o občanských průkazech. Bělehrad stále vehementně upozorňuje, že podepisováním jakýchkoli dohod neznamená přiznání nezávislosti Kosova.

Mimo registračních tabulek existuje mezi oběma stranami „nedohoda“ týkající se energetiky a zejména Společenství srbských obcí, což je trnem v oku kosovské vlády.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.