Jak je to ve světě s mírem?

Za posledních 14 let se svět stal méně mírumilovným.

Podle Globálního mírového indexu se stav světového míru ve srovnání s předchozím rokem zhoršil přibližně o 0,03 %. Aktuální zpráva Institutu pro ekonomiku a mír (IEP) také ukazuje, jak vážná je situace na mnoha místech, informoval web Statista.

Index každoročně zkoumá konfliktní situaci ve více než 160 zemích světa. Zahrnuty jsou různé faktory ze tří kategorií: probíhající místní a mezinárodní konflikty, společenská bezpečnost, například míra kriminality nebo rozsah teroristických incidentů či násilných demonstrací. Dále je zahrnuta militarizace země (výdaje na zbrojení, velikost armády).

Celkově se mírový index 90 zemí oproti předchozímu roku zlepšil, přičemž největší zlepšení zaznamenaly Libye a Egypt. V 71 zemích se naopak situace zhoršila – to platí zejména pro Ukrajinu. Jak ukazuje graf, Evropa patří k nejklidnějším regionům, zatímco na Blízkém východě a ve střední Africe je nejvíce problémových míst. Očekává se však, že válka na Ukrajině bude mít dalekosáhlé důsledky pro další hodnocení v roce 2023. V předchozích letech byl Afghánistán vždy zemí s nejnižší mírou míru a je tomu tak i v této zprávě.

Graf zobrazuje země a území na celém světě podle míry mírumilovnosti.  Zdroj: Statista.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.