Prezident Guineje-Bissau a předseda západoafrického společenství navštívil Moskvu

Významný představitel západní Afriky jednal minulý týden s ruským prezidentem Putinem. Otázek na pořadu diskuse bylo mnoho, vévodily ale mírové snahy afrického zástupce.

Umaro Sissoco Embalo je hlavou státu Guinea-Bissau (země ležící mezi Senegalem a Guineou), ale zároveň i zvoleným předsedou hospodářského společenství západoafrických států ECOWAS. V úterý 25. října byl tento politik přivítán prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Na pořadu jednání bylo mnoho ožehavých problémů, na prvním místě pak především diskuse o vývozu obilí. Embalo vyzval ruského vůdce k nalezení mírového řešení války na Ukrajině. „Předávám také poselství všech 15 zemí zastupujících ECOWAS, abychom projednali dnešní válečnou situaci mezi dvěma sesterskými národy – Ruskem a Ukrajinou. Umaro Embalo uvedl, že by si přál, aby válčící strany přestaly narušovat chod globální ekonomiky a „blokovat svět“. Zdůraznil, že válka kromě obětí na obou stranách přinesla i snížený hospodářský růst a přispěla k růstu cen po celém světě. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu bude letos globální inflace vrcholit na úrovni 9,5 %, nejvíce zasaženy pak budou právě rozvojové země.

Prezident Guineje-Bissau také požádal ruského prezidenta o pomoc africké zemi v oblasti boje s námořními piráty. Putin poznamenal, že boj proti takovému pirátství je „velmi potřebná oblast spolupráce“. „Ve věcech, o kterých jsme diskutovali, je nesmírně důležité dosáhnout konsensu ve všech těchto otázkách,“ dodal. Připustil poté i diskusi o možnosti dodat Guineji-Bissau velké námořní lodě a vrtulník. Vedoucí představitelé se rovněž dotkli otázky těžby námořních biologických zdrojů. Putin zejména zmínil, že „je nutné postavit velké trawlery, které ryby nejen loví, ale také zpracovávají“. Navrhl také projednat otázky související se školením personálu těchto zařízení a poskytnutí jim potřebného vzdělání. Prezident Putin ocenil dlouhotrvající „přátelské vztahy“ Ruska a Guineje-Bissau a dodal, že doufá v další rozvoj obchodních, ekonomických a humanitárních vazeb. Ostatně, další summit Rusko-Afrika se bude konat v roce 2023 v Petrohradu.

Prezident Embalo byl druhým africkým prezidentem, který diskutoval s Vladimirem Putinem od začátku rusko-ukrajinského konfliktu. Dne 3. června totiž Putin přijal senegalskou hlavu státu Mackyho Salla, který je zároveň současným předsedou Africké unie (AU). Na základě tohoto setkání se Sallovi povedlo docílit uvolnění zásob obilí blokovaných v ukrajinských přístavech. Očekává se, že Umaro Sissoco Embalo po Moskvě navštíví Kyjev, podle jeho slov je třeba přesvědčit Rusko a Ukrajinu, aby spolu bratrské národy komunikovaly. Prezident Guineje-Bissau jednal jako první představitel africké země po 24. únoru v Kyjevě s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Vedle válečného konfliktu byla tématem také dohoda o exportu obilí (kterou o několik dní později Rusko pozastavilo v souvislosti s útoky dronů na Sevastopol – pozn. redakce). Ukrajinský ministr zahraničí Dymytro Kuleba již při své říjnové návštěvě Senegalu řekl, že jeho země „pracuje na návštěvě předsedy AU na Ukrajině.“ Je třeba dodat, že všechny tyto diplomatické výměny jsou absolvovány po přijetí nové rezoluce Organizace spojených národů proti anexi čtyř ukrajinských regionů Ruskem. 26 afrických zemí, včetně 11 v západní Africe, hlasovalo pro toto usnesení, 19 se zdrželo hlasování.

Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.