WHO a UNICEF: Čtvrtina světové populace nemá přístup k čisté pitné vodě

Od roku 2000 se přístup lidí k čisté vodě celosvětově zvýšil o 2 miliardy lidí.

Podle nejnovějších údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) a Dětského fondu OSN (UNICEF) nemá v současnosti 26 % světové populace přístup k bezpečným zdrojům vody.

Zpráva píše: „Mezi lety 2000 a 2020 se celosvětová populace s přístupem k bezpečně spravované pitné vodě v domácnostech zvýšila o více než 2 miliardy, z 3,8 miliardy na 5,8 miliardy lidí. Odhaduje se, že v roce 2020 bude mít přístup ke službám bezpečně řízené dodávky pitné vody 74 % světové populace.“

Podle zprávy na celém světě zemřelo v roce 2019 na různé formy průjmu více než 1,5 milionu lidí: hlavní příčinou úmrtí byla kontaminovaná pitná voda. V témže roce přispěl nedostatek přístupu k nezávadné vodě k vypuknutí epidemie cholery v 69 zemích.

WHO a UNICEF uvedly, že riziko onemocnění se sníží na polovinu, pokud jsou zdroje pitné vody spravovány kvalitně, pokud je voda před požitím i filtrována, riziko onemocnění se snižuje o dalších 50 %.

Nedostatek čisté vody je zhoršován globální změnou klimatu, protože ekologická krize vede k častějším a intenzivnějším suchům i záplavám. Lidé z chudinských čtvrtí a slumů trpí nedostatkem přístupu k čisté pitné vodě nejčastěji: právě zde městské systémy zásobování obyvatel pitnou vodou selhávají. UNICEF a WHO proto vyzývají úřady v různých zemích, aby zvýšily investice do systémů zásobování vodou a na mezistátní úrovni koordinovaly spolupráci v této oblasti.

Celou zprávu v angličtině najdete ZDE.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.