Jazzové okénko Jana Schneidera: Gypsy ’66, Clair de Lune a Hadji Baba

V dalším díle jazzového seriálu od Jana Schneidera si můžete poslechnout tři další skladby: Gypsy ’66, Clair de Lune a Hadji Baba.

Kytarista Gabor Szabo hraje vlastní titulní skladbu z alba „Gypsy ’66„. Až nečekaně mystickou atmosféru dotvářejí svými inspirativně otevřenými doprovody další dva kytaristé Barry Galbraith a Sam Brown, barvu dodává marimba aranžéra Gary McFarlanda, nad tím se na závěr vznese flétna Sadao Watanabeho, pod tím pulsuje basa Richarda Davise, bicí hraje Grady Tate a perkuse Francisco Pozo. Skvostná je dynamika celé skladby, ale v těch hudebně zázračných šedesátých létech se hudebníci nedomnívali, že musejí svým posluchačům vtloukat do hlav jako klíny různé technorytmy ….

The Middle East Gypsy Project v podání  kytaristů Yaakova Hotera  a Alona Sagiho, a zde především sólujícího kontrabasisty Orena Sagiho, hraje slavnou skladbu Claude Debussyho Clair de Lune. Tak dokonale nahraný kontrabas jsem snad ještě neslyšel, jako bych měl hlavu v samotném jeho korpusu, tak nádherně barevně je slyšet znít to ušlechtilé dřevo! – A kdo chce nejen slyšet, ale ještě i vidět pány v akci, může tak učinit zde.

V Americe narozený klarinetista a saxofonista řeckého původu Gus Vali se proslavil jazzovým provedením hudebního materiálu z oblasti „belly dance“ (orientálních břišních tanců). Tato divočina se jmenuje „Hadji Baba“ a tu nádhernou basu hraje Chet Amsterdam a ďábelsky s ním souzní bubeník Steve Gadd.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.