Povolební napětí v Brazílii: Bolsonarovi příznivci napadli policejní budovu a volají po vojenském puči

Stoupenci odstupujícího prezidenta požadují vojenský zásah od chvíle, kdy Bolsonaro prohrál prezidentské volby.

Zatímco Luiz Inacio Lula da Silva byl v pondělí oficiálně uznán příštím prezidentem Brazílie, stoupenci končícího prezidenta Jaira Bolsonara napadli budovu velitelství federální policie v hlavním městě Brasilii. Jednalo se o další projev povolebního násilí v této latinskoamerické zemi.

Policie podle agentury Reuters použila k rozehnání davu slzný plyn a omračující granáty, v okolí byly zapáleny autobusy a auta. Policie pak informovala, že „výtržnosti“ v blízkosti jejího sídla byly řešeny i s podporou bezpečnostních složek hlavního města. Podle dalších informací k nepokojům došlo v souvislosti se zatčením domorodého lídra a Bolsonarova příznivce José Acácia Serere Xavanteho kvůli podezření z účasti na protidemokratických protestech.

Po říjnových prezidentských volbách odmítl Bolsonaro výsledky uznat a někteří jeho příznivci se opakovaně sešli u kasáren a požadovali vojenskou intervenci. Například v pondělí odpoledne se stovky Bolsonarových příznivců shromáždily před prezidentskou rezidencí s transparenty vyzývajícími k „vojenskému zásahu“. Prezident se k nim připojil při veřejné modlitbě, ale k davu nepromluvil.

Senátor Randolfe Rodrigues, jeden z Lulových klíčových poradců, uvedl, že existují obavy o Lulovu fyzickou bezpečnost, týkají se i zvoleného viceprezidenta Geralda Alckmina. Protestující obklíčili hotel, v němž Lula v Brasílii pobývá, jeho tým nicméně popřel zprávy, že by měl být z hotelu odvezen vrtulníkem.

Zvolený prezident Lula da Silva v pondělí převzal diplom, který potvrzuje jeho zvolení prezidentem. Po jeho udělení dojatý bývalý dělník a odborář poděkoval brazilským občanům za podporu někoho, kdo byl tolikrát kritizován za to, že nemá univerzitní diplom.

Přestože Boslonaro oficiální výsledek voleb a Lulovo vítězství neuznal, není to překážkou přechodu moci, připomíná Al-Džazíra.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.